Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı

Zikzak örgü modellerini daha çok bebek battaniyesinde kullanmıştık. Bebek örgülerinde kullandık. Bebek yelekleri, bebek örgü elbise modellerinde kullandık. Yastık modelleri kullandık. Bugünse örgü kilim modellerinin yapılışında kullanacağız. Ev dekorasyonumuzda dilediğimiz ev bölümlerinde kullanacağımız bir tarif. Renk renk şahane bir paspas. Şemalı anlatımla zikzak örgü kilim yapılışını öğreneceğiz. Eğer takıldığınız bir konu olursa bizlere çekinmeden sorabilirsiniz. Penye ipleri örgü kilim yapımında, örgü paspas yapımında çok kullanıyoruz. Çok beğeneceğimiz yeni örgü modellerinden bahsediyoruz. Mesela geometrik örgü kilim yapılışı çok tercih edilen modeller arasında. Penye ipten dikdörtgen kilim banyo paspas modelleri, mutfak için paspas modelleri olarak kullanabileceğimiz örneklerden. Çok beğeneceğimiz bir paspas daha var. Mutlaka incelemelisiniz. Lego halı nasıl örülür? Parça ipleri değerlendirebileceğimiz şahane bir model. Daha fazlası için önceki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Şimdi yeni model zikzak örgü kilim yapılışını inceleyelim.

Zikzak Örgü Kilim Nasıl Örülür?

Zikzak örgülerden, zikzak örgü çeşitlerinden renk renk battaniyeler ördük. Bugünse aynı şemaları, örnekleri paspas olarak kilim olarak ördüğümüzde nasıl durduğuna bakacağız. Bence çok güzel olmuş. Sizce nasıl?

İlk olarak zikzak örgü kilim yapılışının şemasına göz atalım.

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı

Örmek istediğimiz uzunluğa göre zincir çekerek başlıyoruz. Zikzak örgü olduğu için biraz toplayabilir. Örmek istediğimiz uzunluktan biraz daha uzun zincir çekebiliriz. Zinciri çektikten sonra 4. zincire batarak trabzan yapıyoruz. Sonra yanına batarak 1 trabzan daha yapıyoruz. Şimdi yan yana iki zincire batarak son ilmekleri birlikte örerek sık iğne yapıyoruz. ( eksiltme yapar gibi). Şimdi tekrar 1 trabzan yapıyoruz. Sonraki zincire aynı yere 3 trabzan yapıyoruz. 1 trabzan daha yapıyor sıradan gelen 2 zincire 2 sık iğne yaparak son ilmekleri birlikte örüyoruz. Bu işlemleri sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

İlk turumuzun yapılışı bu şekilde. Şemada 0 zincir, uzun çizgi trabtan, x ise sık iğne anlanıma geliyor.

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı 2

Zikzak Örgü Kilim Yapılışı 1

Kaynak : http://helenacc.blogspot.com/2013/12/tapete-ondas-coloridas-em-trapilho.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler