Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yeşil Mercimekten Bitki Besini Nasıl Yapılır?

Çorbası, salatası, yemeği… Yeşil mercimeği birçok yemek tarifinde kullanıyoruz. Besin değerinin ete eş değer olduğu biliniyor. Bugün ise çiçeklerimiz için bitki besini yapımı hazırladık. Çiçeklerimiz için evde çiçek coşturan yapıyoruz. Bunun için yeşil mercimek kullanacağız. 1 fincan yeşil mercimek besini ile çiçeklerimiz coşacak. Kuru gıdalardan besin yapmak için faydalanıyoruz. Şimdi daha önce yaptığımız besinlerden bahsedelim.

Sararmış halsiz kalmış ev çiçeklerine son dedik.  Çeşit çeşit bitki besini hazırladık. Kırmızı mercimekten bitki besini hazırlamıştık. Detaylara, faydalarına çiçeklerde mercimek suyu ne işe yarar okuyabilirsiniz. Bayatlamış ekmeklerden de bitki besini hazırlayabilirsiniz. Çiçeklere ekmek suyu dökmek mi yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Solan, kuruyan çiçeklerimiz arasında orkidelerde var. Orkide bakımı hakkında bilgiler paylaşmıştık. 10 günde orkide kurtarma ve orkide çoğaltma yöntemlerinden bahsetmiştik. Daha önce görmediğimiz yöntemler video içinde yer alıyor. Yine çiçeklerimizi coşturacak yeşil mercimekten bitki besini nasıl yapılır anlatıma geçiyoruz.

1 Fincan Mercimek Suyuyla Çiçekler Coşacak

Bitkileriniz için organik gübre yapmak istiyorsanız bu tarifi inceleyin derim. Tüm bitkileriniz için içinde kimyasalları barındıran pahalı bitki besinlerini, kimyasal gübreleri kullanmak istemiyorsanız evinizde olan malzemelerle organik gübreler yapabilirsiniz.

Orkideler, kaktüsler, zamia, begonya gibi tüm çiçeklerinizde kullanabileceğiniz bir besin. Mercimek azot, fosfor, potasyum ve bor yönünden oldukça zengin. Bitkilerin büyümesi için gerekli tüm besinleri içinde barındırıyor. Evde duran bitkilerinizin büyümesi durduysa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemle bitkiler tekrar büyümeye başlayacak. 2 farklı yolla mercimeği kullanacağız. İlk olarak 1. yolu öğrenelim.

Yeşil Mercimekten Bitki Besini Nasıl Yapılır?

1. yol: 500 ml – 1 lt suyun içinde 3 yemek kaşığı yeşil mercimek ekleyelim. Yaklaşık 4 saat dinlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra süzüyor ve çıkan suyu çiçeklerimizde kullanıyoruz. Bitkilerinizin tekrar çiçeklenmesini, hızlı büyümesini istiyorsanız bu gübreyi en az 3 ay kullanabilirsiniz.

2. yol : 3 yemek kaşığı yeşil mercimeği rondoda toz haline getireceğiz. Elde ettiğimiz tozu bitkilerin toprağına döküp karıştıracağız. Bu gübreyi ayda bir kullanabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler