Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda domates yetiştirmeyi denediniz mi? Nasıl sonuç verdi. Ben bir kez denemiştim. Sanırım balkonda kapalı kaldığı için tozlaşma olmadığı için meyve vermedi. Bakımını tam bilmediğim, yapamadığım için büyüyemedi. Daha önce de saksıda, evde sebze meyve yetiştirmeden bahsetmiştik. Saksıda yetişen en iyi 8 sebzeyi inceleyebilir evde, balkonda, saksıda birçok sebzeyi, meyveyi veya yeşilliği yetiştirebiliriz. Yetiştirdiğimiz sebzeler, meyveler gübre de isterler. Gübreleri hazır olarak almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer evde gübre nasıl yaparım diye düşünüyorsanız sebze meyve atıklarından gübre yapımını inceleyebilirsiniz. Evde sebze meyve yetiştirme dışında patates de yetiştirebilirsiniz. Patates yetiştirme 1 metrekarede 40 kilogram içeriğimizi okuyabilirsiniz. Şimdi saksıda domates nasıl yetiştirilir öğrenme zamanı.

Saksıda Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

Yaz kış evimizde saksılarda domates yetiştirebiliriz. Şimdi hemen söze başlayalım. Saksıda domates nasıl yetiştirilir, püf noktaları nelerdir öğrenelim.

1- En iyi konumu seçelim. Güneş ışığını iyi alan pencere yakınında bir yere konumlandırabiliriz.

2- En iyi saksıyı ve toprağı seçmeliyiz. Domateslerimizi bahçeye dikmeyeceğimiz için en iyi saksıyı seçmek zorundayız. Saksılar, keçe saksılar gibi birçok çeşitte kullanabileceğimiz saksı türü var. Onları kullanabiliriz. Doğru saksı bitkinin büyümesi için önemli.

3- Domatesi ne zaman dikeceğimizi bilmeliyiz. Havalar soğuk iken de domateslerimiz büyür. Yeterli yağmur almalı yani yeterli sulama yapılmalı. Çok fazla sulama yaptığımızda çürüyecektir bunu unutmayalım.

4- En iyi domatesleri, domates tohumlarını seçelim.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Daha az alana sahip daha çok verim verecek domatesleri seçebilirsiniz. İlk öncelik her zaman ata tohum olması, organik olması. Böylece en sağlıklısından domatesleri yemiş olacağız. Domateslerin toprakları nemli olmalı. Aşırıya kaçmadan dengeli sulamak gerekir. Domates yetiştirmek için 8 – 10 saat güneş alan yerleri seçmeliyiz. Minimum 6 saat almalı, fazlası daha iyi olacaktır. Saksı için uygun olan domates türlerini seçeceğiz. Büyüdüklerinde destek sağlayacak alanlar seçebiliriz. Yeterli büyüklükte, derinlikte saksılar seçmeliyiz.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 2

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 3

Eğer kendi fidelerinizi pet bardaklarda, kağıt bardaklarda veya farklı saksılarda yeterli büyüklüğe ulaştığında derin saksılara alabilirsiniz. Toprağı ile birlikte çıkartıp dikmek daha doğru olacaktır. 40 – 100 litre arasında saksılar seçerek doğru tercih yapmış olacaksınız.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 4

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 5

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 7

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 8

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 10

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 9

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 11

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 12

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 13

Yeterli güneş, doğru saksı, yeterli sulama ile domateslerimiz saksılarda rahatlıkla büyüyecektir. Video ile saksıda domates nasıl yetiştirilir öğrenelim.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 17

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 16

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 15

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 14

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 1

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir? 18

Kaynak : https://gardeningsoul.com/12-tips-for-growing-cucumbers-in-pots-and-increase-yield/

www..gardenbetty.com/how-to-grow-tomatoes-in-pots-like-a-gardening-pro/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler