Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kırışık Eller İçin Bakım Nasıl Yapılır?

Eller vücudun en açıkta olan bir parçası ve daha fazla zarar görmeye yatkındır. Güneşe maruz kalma, ev yada çevre kirliliği, fiziksel işleri ile ilgili aşırı stres ellerin hasar görmesine neden olabilir. Yaşlanmanın ilk belirtisi de kırışıklıklardır. Çoğu zaman el bakımımızı ihmal ederiz. Bugün ise evde bulunan malzemelerle doğal el bakımı maskeleri hazırlıyoruz.

Yaşlanmanın erken belirtilerini önlemek için kendimize gerekli özeni göstermeli ve el bakımı , yüz bakımını düzenli olarak yapmalıyız. Bunun için avakado ile kırışık giderici maske yapımı yapabilirsiniz. Dudaklarınıza da gerekli özeni göstererek dudak maskesi yapabilirsiniz. Saçlar için doğal bakım maskesi yaparak daha canlı, parlak ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz.

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerinizde oluşan kırışıklıkları önlemek ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için birkaç yöntem kullanabilirsiniz. İşte sizlere önerilerimiz.

Kırışık Eller İçin Bakım Nasıl Yapılır?

1- Zeytinyağı 

Zeytinyağı el bakımında eskiden beri kullanılan doğal yöntemlerden biri. Nemlendirir ve derinin altından cildi besler. Yatmadan önce veya banyodan önce ellerinize zeytinyağı sürerek masaj yapın. Yağ cildin derinliklerine nüfuz ederek mevcut kırışıklıkları gidermeye yardımcı olacaktır. Ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engelleyecektir.

2- Muz

Muz içinde bulunan A, B ve E vitamini, iyot, çinko, demir, potasyum ve magnezyum gibi mineraller açsından zengindir. Bu vitamin ve mineraller cildi gençleştirmede yardımcı olur ve kırışıklıkları giderir. Süt ile muzu püre yaparak hamur haline getirin. Ellerinize uygulayın. Kurumaya yakın ellerinizi ılık su ile yıkayın. Daha iyi sonuç almak için avokado, bal ve muzu birleştirebilirsiniz.

3 – Şeker, Süt ve Limon 

En iyi tedavilerden biridir. Limon suyunu sıkalım ve şeker ile karıştıralım. Ellerimize bu karışımı uygulayalım. Dairesel hareketlerle hafif masaj yapalım. Kirli ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar ve lekelerin giderilmesinde yardımcı olur. Ellerinizi yıkadıktan sonra 15 – 20 dakika ellerinizi sütün içinde bekletin. Sütte bulunan yağ asitleri ve antioksidan kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

4- Prinç Tozu

Doğal kırışıklıkları gidermek için pirinci denemelisiniz. Pirinç tozu, süt ve gül suyundan bir karışım oluşturalım ve ellerimize uygulayalım. Daha sonra ılık su ile durulayın. Etkili olması için haftada 2 kez düzenli olarak bu işlemi uygulayın.

5 – Ananas

İçinde bulunan C vitamini sayesinde kırışıklıkları gidermede etkilidir. Aynı zamanda nemlendirir ve cildi güçlendirir. Ananası ezin ve ellerinize uygulayın. 20 dakika boyunca ellerinizde bekledin. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve bir nemlendirici kullanın. Düzenli olarak tekrar ettiğinizde kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.

6 – Karpuz

Karpuz içerdiği su bakımından cildi nemlendirir. Cildin altına nüfuz ederek yeni hücrelerin oluşumunda etkilidir. 1 dilim karpuz keselim ve ellerimizi ovalım. 15 – 20 dakika bekletelim. Soğuk su ile yıkayalım.

Kaynak : http://stylenrich.com/natural-home-remedies-for-wrinkled-hands/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler