Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Saçlar için Doğal Bakım Maskesi Yapımı

Basit mutfak malzemelerinden saçlar için doğal bakım maskesi yapımını gerçekleştirebilirsiniz. Çağımızın en büyük tehlikelerinden birisi olarak gösterilen doğallığın bozulması, fiziksel olarak bizleri de etkilemektedir. Genetiği değiştirilmiş gıdalardan, kimyasal karışımların fazlalığına kadar yaşanan sıkıntılar insanda gerek psikolojik gerek fizyolojik değişimlere sebebiyet verebilmektedir. İnsanda gözlenen en büyük değişikliklerin başında saç dökülmeleri ve kırılmaları gözlenmekte. Her ne kadar bunun için birçok firma ilaç, şampuan gibi özellikli ve önleyici çözümler sunsalar da insanlar için en uygun yöntem doğallığın olduğu ve kesin sonuçların alındığı işlemlerin yapılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Tamamen doğal ve bilindik çözümleri kendi kendinize üretmek istiyorsanız bu yazımızda size sunacağımız tavsiyelere kulak verebilirsiniz. Saçlar için doğal bakım maskesi yapımı ile ilgili size sunacağımız bilgiler, evde bulabileceğiniz basit malzemeler ile hazırlanabilir.

Saçlar için Doğal Bakım Maskesi Yapımı

Saçlar neden dökülür veya yıpranır?

Öncelikle bunun sebeplerine bakalım ardından ise sizin için hazırladığımız ve evde kolaylıkla yapacağınız saçlar için doğal bakım maskesi tarifine geçelim.

Saçların dökülme sebebi uzmanlar tarafından vitamin eksikliğine bağlanıyor. Bunun için tavsiyeleri de bulunuyor. Yağ asitlerinin saça doğal parlaklık verdiği, potasyumun kuru ve hasar gören saçları onardığı, A vitamininin saç kırılmasını önlediği, D vitamini eksikliğinin saç dökülmesi ve kelliğe sebep olduğu, B12 vitamininin saçın uzamasına yardımcı olduğu, Kalsiyumun ise sağlıklı saçların büyümesine yardımcı olduğu bilinen bir gerçek.

Peki evde hazırlayacağımız saçlar için doğal bakım maskesinde hangi malzemelerden faydalanabiliriz? İşte cevaplar;

Zeytinyağı: Sızma olması önemlidir. Saçları nemlendirir bunun yanı sıra doğal bir krem görevi görür. Uzun süre uygulanması halinde kırılgan, kuru, hasar görmüş saçlarda ideal çözümler sunar.

Süt: Sert ve kuru saçların yumuşamasına yardımcı olan başlıca üründür.

Limon: Aşırı saç yağlanmaları zaman zaman saçlarda probleme yol açabilmektedir. Bunun için limon kullanımı tavsiye edilir. Limon yağlanmayı önler, saç renklerinde açılmalara ve parlaklığa sebep oldu.

Hindistan Cevizi: yumuşak ve parlak bir saç istiyorsanız kesinlikle kullanmanız gereken yegâne doğal üründür.

Yumurta: Saçlar için en mükemmel sonuçları kesinlikle yumurta vermektedir. Sağlık dolu saçlar için kullanılacak yumurta, protein ihtiyacını tamamen karşılamaya yetecektir.

Sağlıklı Saçlar için yumurta maskesi uygulaması saçlarınızda ki hasar ve sorunlar için kesinlikle tavsiye edilmektedir. Yumurta maskesi için kullanabileceğiniz malzemeler şunlardır; 1 adet yumurta, 1 yumurta, bir su bardağı süt, 1 limon, 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak harman haline getirilir. Dikkat edeceğiniz husus yumurtanın sarısı ve akını ayırmak olacaktır. 1 su bardağı süte 2 yemek kaşığı zeytinyağı, daha sonrasında ise yumurtayı ekleyip güzelce çırpın. İçine ise limonu sıkarak karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız bu basit maskeyi saç diplerine yedirerek sürün. Bunun sonrasında ise ılık su ile saçınızı durulayın. Bu işlemin tekrarında saçlarınızın canlanacağını göreceksiniz. Yaptığınız karışımda dikkat edilecek husus her şeyin kararınca olmasına özen göstermeniz olacaktır. Zira yumurtanın çok olması veya limonun fazla olması saç diplerinde yanma hissine sebebiyet verebilir. Bunun için karışımı yaparken dikkatli olunmasında fayda vardır.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler