Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fondöten nedir? Nasıl sürülür?

Yüzde ki genel lekeleri, siyah noktaları, göz altındaki halkaları, sivilceleri maskelemek için kullanılan fondöten makyaj malzemelerinin en önemli parçalarından biridir. Fransızcadan Türkçe ’ye geçen fondöten yüz rengi ve zemin kelimelerinden oluşur. En önemli görevi yüzde bulunan kusur ve lekeleri kapatarak cildi makyaja hazırlamaktır.

Fondöten nedir? Nasıl sürülür?

Fondöten nereye sürülür?

Bedenin farklı yerlerinde de kullanılabilen fondöten ‘in genel kullanım noktası yüz ve boyun bölgesidir. Makyaj öncesi yüzü makyaja hazırlamak ve genel kusur ve lekeleri yok etmek için kullanılır.

Fondöten için cildinizi hazırlayın

Fondöten kullanmanın temel amacı cilde doğal bir pürüzsüzlük kazandırmaktır. Doğru bir şekilde kullanılan fondöten ile hem cildiniz pırıl pırıl olur, hem de makyajınız daha uzun süre dayanır. Cildinize doğal bir görünüm için uygulamakta zorlanıyorsanız, endişelenmeyin, bu yaygın bir sorundur. Cildinizi temizleyerek ve nemlendirici uygulayarak cildinizi makyaj için hazırlamanız gerekir. Ayrıca astar ve kapatıcı veya renk düzeltici de ekleyebilirsiniz. Eğer zaman varsa cilde peeling ve maske işlemi yapılır. Temizlenen cilde fondöten kullanmadan önce mutlaka nemlendirici veya baz uygulanmalıdır. Cildi nemlendirmek fondötenin yüze eşit bir şekilde dağılmasını sağlayarak yapılan makyajın ön plana çıkmasına yardımcı olur.

Cilt Tipine göre fondöten çeşitleri

Cilt tipine ve cilt rengine göre fondöten çeşitleri 6 gruba ayrılır:

  • Likit fondötenler: Hafifi sivilceleri ve lekeleri olan kişilerin tercih ettiği likit fondöten, doğal bir bitiş sağlar. Sıvı yapıya sahiptir ve hızlı bir şekilde kullanılabilir. Kuru, yağlı veya karma cilde sahip olan herkesin en iyi fondöten olarak tabir ettiği likit fondötenler, sağladığı kullanım kolaylığı ve doğal görünmesi nedeniyle sıklıkla tercih ettiği fondöten çeşididir.

Fondöten nedir? Nasıl sürülür? 1

  • Stick foundation: Kuru veya normal cilde sahip olan kişilerin tercih ettiği Stick fondöten, yüksek oranda kapatıcı özelliğe sahiptir. Özellikle cilt problemi fazla olanlar tarafından tercih edilen fondöten çeşidi cildin daha parlak ve kusursuz görünmesini sağlar.
  • Krem fondöten: Normal ve kuru ciltler için özel olarak tasarlanan krem fondöten yağlı bir yapıya sahiptir. Cilt üzerinde uzun süre dayanıklılığını koruyabilen krem fondöten makyaj tazelemekten hoşlanmayanlar için ideal bir seçenektir. New Well Cream Foundation krem fondöten arayanlar için 4 farklı ton seçeneği sunuyor.
  • Köpük fondöten: Genel olarak yağlı ciltler tarafından tercih edilen köpük fondöten, çizgilere dolmaz ve doğallık açısından oldukça etkilidir. Uygulama esnasında makyaj süngeri ile kullanılması tavsiye edilir. 
  • Krem-toz fondötenler: Kapatıcılığı yüksek olan krem-toz fondöten, uygulanırken krem formuna olduğu için oldukça pratiktir. Yağlı ciltler için tercih edilen ürün nemli bir sünger ile kullanılır. Pudra içeriği sayesinde ciltte oluşan yağlı parlamaların önüne geçer. 
  • Pudra: Sıkılaştırılmış toz halinde olan pudra fondöten, orta derecede kapatıcılık seviyesine sahiptir. Genel olarak yağlı cilde sahip olanların tercih ettiği pudra kullanım kolaylığı açısından tercih edilir.

Fondöten nedir? Nasıl sürülür? 2

Fondöten Nasıl Seçilir?

Cilde uygun fondöten seçimi yapmak oldukça zordur. Fondoten seçmek için cilt tipi ve renginin iyi analiz edilmesi gerekir. Ayrıca fondötenin ne için kullanılacağı ve kullanıcının beklentisi de seçim için önemli kriterler arasındadır. Bir fondötenden kapatıcılık mı, pürüzsüz bir ten mi yoksa ışıltılı bir cilt mi bekleniyor bu soruya doğru bir şekilde cevap verilmesi gerekir. Yağlı ciltler için fondöten seçerken kendinden pudralı ve mat bitişli ürünleri tercih edebilirsiniz. New Well Ultimate Cover Foundation yağlı ciltler için 4 farklı ton seçeneği sunmakta. Kuru ciltler için fondöten seçerken ise cilde aydınlık veren ve parlak bitişli ıslak ten görünümü yaratan ürünleri seçebilirsiniz. New Well Satin Foundation kuru ciltler için doğru öneri olacaktır. Doğru fondöten seçimi ile cildinize pürüzsüz, canlı ve ışıltılı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Fondöten satın almadan önce konusunda uzman bir estetisyenden yardım alabilirsiniz.

Fondöten sürme aşamaları

Cildinizi kusursuz görünmesi için fondötenin kaliteli olması kadar doğru bir şekilde uygulanması da önemlidir. Peki, fondöten nasıl sürülür?

  • Yüz yıkayarak temizlenir
  • Cilde gerekirse peeling ve maske yapılarak ciltte bulunan kirlerden arındırılır.
  • Fondöten sürmeden önce cilde mutlaka baz veya nemlendirici sürülür.
  • Daha sonra cilt yapısına uygun fondöten uygun fondöten süngeri veya fondöten fırçası ile cilde uygulanır.

Fondöten lekesi nasıl çıkar?

Fondöten kullanımı sırasında kıyafetleriniz fondöten lekesi olabilir. Peki, kıyafetlerinize bulaşan fondöten lekesi nasıl çıkar. Fondöten lekesinin üzerine tıraş köpüğü veya bulaşık deterjanı dökülür ve bir iki dakika bekledikten sonra ılık suda yıkanır. Bu şekilde kıyafetler de bulunan fondöten lekesinden kurtulabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler