Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Doğal yağlarla el dezenfektanı yapıyoruz. Evde doğal el dezenfektanı nasıl yapılır detaylı paylaşacağız. Pratik bilgiler ile devam ediyoruz. Sırada doğal yağlarla yaptığımız dezenfektan var. 1 seneden fazladır pandemi ile uğraşıyoruz. Dezenfektanlar, maskeler hayatımıza girdi. Maskesiz gezemiyoruz. Ellerimizi yıkamadan duramıyoruz. Korona virüs olmak istemiyoruz. Tabi diğer tüm hastalıklardan da yine el hijyeni koruyor. Sabun nasıl yapılır tarifini hazırlamıştık. Evde maske dikimi nasıl yapılır bahsettiğimiz diğer konulardan. Bugünde ev yapımı dezenfektandan bahsedeceğiz. Su ve sabunun olmadığı yerde elimizi güvenle temizleyeceğimiz bir ürün.

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? 5

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

El yapımı el jeli, el yapımı ev dezenfektanı olarak kullanılacak harika bir losyon hazırlıyoruz. Dışarıdan aldığınız ürünlere güvenmiyorsanız evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Çocuklar içinde daha güvenli olacaktır. Covid-19 sebebi ile sabun, hijyen hayatımızda daha çok ön plana çıktı. El dezenfektanları çantalarımızda, evimizde yerini aldı. Bizde bildiğimiz esansiyel yağlarla evde dezenfektan yapabilirsiniz. Okullar açıldığında çocuklarınızın çantasına 1 şişe koyup gönül rahatlığı ile kullandırabilirsiniz. El jelinin, el dezenfektanını amacı sabun ve su bulunmadığında elimizi temizlemek. Sınıf ortamında, sağlık ortamında, AVMlerde hemen çantanızda çıkartıp kullanabilirsiniz. Bazı dezenfektanlar içinde triclosan bulunur. Triclosan antibakteriyel birçok üründe bulunan bir bileşen. Tamamen doğal, ev yapımı dezenfektan yapımının birkaç yolu, formülü vardır. Burada bir tanesine değineceğiz.

Sabun ve su kullanamadığımız durumlarda el dezenfektanını kullanabiliriz. Ama su ve sabun bulur bulmaz ellerimizi güzelce doğru el yıkama tekniği ile yıkamalıyız. Tamamen doğal malzemelerden oluşan evde doğal el dezenfektanı nasıl yapılır malzeme listesi ile başlayalım.

  • 2 damla çay ağacı esansiyel yağı
  • 3 damla arındırıcı yağ ( kekik, lavanta, nane, limon,karanfil, tarçın, biberiye )
  • 1 yemek kaşığı cadı fındığı veya su ( veya alkol )
  • 3 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • 1 çay kaşığı E vitamini yağı ( koruyucu görevi görür, besleyici bir yağ)
  • Cam kavanoz, sprey şişe

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Bitkisel yağların sahteleri de satılmakta. Dikkat ederek güvenli yerlerden almamız lazım. Hazırladığımız malzemeleri küçük bir cam kapta tahta kaşık kullanarak karıştıralım.

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? 1

Ev yapımı dezenfektanı yapmak bu kadar kolay. Sprey şişe içine döküp kullanabiliriz. 1 aya kadar kullanabilirsiniz hazırladığınız dezenfektanı. Çok ucuz bir dezenfektan olmayacak. Ama içinde ne olduğunu bileceğiz. Kimyasal olmadan güzel bir dezenfekten yaptık.

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? 3

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? 2

Evde Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? 6

 

Kaynak : https://dontwastethecrumbs.com/diy-all-natural-homemade-hand-sanitizer/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler