Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda karpuz yetişir mi? Evet yetişir diyoruz ve nasıl yetiştirileceğinden bahsediyoruz. İlk olarak saksıda yetişen meyvelerden bahsedelim. Daha sonra saksıda karpuz nasıl yetiştirilir hemen detaylara geçelim. Saksıda domates, biber, muz, avokado, kavun – karpuz yetiştirebiliriz. Bugün karpuz yetiştireceğiz. İlk olarak farklı meyvelerin yetiştirilme şeklinden bahsedelim. Evde limon çimlendirme saksıda yetiştirme ilginizi çekecek projelerden. Limon çekirdeklerinden limon yetiştirebiliriz. Saksıda muz da yetiştirebiliriz. Mesela saksıda muz ağacı nasıl yetiştirilir bahsetmiştik. İnceleyerek evde dikmeye başlayabiliriz. Saksılarda patates soğan da yetiştirebiliriz. Patates yetiştirme 1 metrekarede 40 kilogram elde edebiliriz. Salata yaptığımızda, yemek yaptığımızda ortaya çıkan kabukları atmayalım. Kabukları orghttps://youtu.be/ek9ikThnSmManik gübre yapımında kullanabiliriz. Nasıl yapıldığını isterseniz sebze meyve atıklarından gübre yapımını inceleyebilirsiniz.

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 3

 

Evde Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda karpuz yetiştirmeyi öğreneceğiz. Sonra balkonda evlerimizde yazın en sevilen meyvelerinden olan karpuzu yetiştireceğiz. Tatlı ve sulu karpuzlar yüksek su içeriği, kırmızı rengiyle yazın en çok sevilen meyvesidir. Tabi marketlerden aldığımız karpuzlar evde yetiştirdiğimiz organik karpuzlar gibi olmuyor. Hepimizde tarla, bağ- bahçe yok. Saksılarda da sevdiğimiz meyveleri, sebzeleri yetiştirebiliriz. Şimdi saksıda karpuz nasıl yetiştirilir öğrenelim.

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 2

  • Saksı boyutu 20 litre ve daha büyük boyutlarda uygun olacaktır. Karpuzların uzun kökleri vardır. Saksıda büyümek için yeterli alana sahip olmak isterler. Saksı derinliği en az 60 cm olmalı.
  • İster saksıda ister bahçede yetiştirelim verimli, gevşek ve havalandırılmış toprağı severler. Kompakt ve ve killi topraklardan kaçının. Saksıları güneş ışığı alan alana yerleştirelim. Karpuz gölgede yetiştiğinde meyve vermezler. Evinizde yeterli miktarda güneş alan kısımlar yoksa saksıyı güneş alan bahçenize koyabilirsiniz.
  • Küçük balkonlarımızda, teraslarda karpuz yetiştiriyorsak karpuzları desteklemek için saksı etrafına dikey fileler, teller yerleştirebiliriz. Teller, fileler veya ipler karpuzun ağırlığını taşıyacak güçte olmalıdır. Meyveler görünmeye başladığında desteklemek çok önemli.

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 8

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 6

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 12

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 11

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 10

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 20

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 17

  • Karpuzlar ılıman iklimi severler. Hem tropik bölgelerde hem de ılıman bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilirler. 10- 35 derecelerde karpuz yetiştirebiliriz. Maksimum büyüme sıcaklığı 18 – 30 derece olmalı.
  • Meyve sayısını azaltmalıyız. Yani fazla meyve demek topraktan fazla besin almak demek. Bu yüzden meyvelere yeterli besin oluşmayacaktır. Büyük karpuzlar için asma başına 3 -4 tane karpuz yeterli olacaktır. Fazlasını çıkarmanızı öneririz.
  • Karpuz çok su ister. Toprağı eşit derecede nemli tutmak gerekir. Ama su alttan serbestçe akmalıdır.
  • Bitkiyi sıvı gübre ile gübreleyebiliriz. Bitki çiçek açmaya ve meyve vermeye başladığında daha az azotlu gübre kullanın. Sıvı deniz yosunu gübresini kullanabilirsiniz. Yada daha organik gübreler yapabiliriz. Kompost gibi.

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 5

Adım adım resimlerle karpuzu nasıl toprağa ekebiliriz öğrenelim.

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 1

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 7

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 13

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 9

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 19

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 18

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 14

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 4

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 16

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 21

Saksıda Karpuz Nasıl Yetiştirilir? 15

Şimdi de 2 farklı teknikle saksıda karpuz nasıl yerleştirilir öğrenelim.

Kaynak : https://savvygardening.com/growing-watermelon-in-containers/

www.gardeningsoul.com/tips-to-grow-watermelon-in-containers-no-matter-where-you-live/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler