Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Balıklar Taze Bir Şekilde Nasıl Saklanmalı?

Balık, besin değeri yüksek ve insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Omega 3 içeren balığı her mevsimde taze bir şekilde tüketmek için saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle kış aylarında balık tüketimi artmaktadır. Fakat yaz döneminde de balık tüketmek isteyenler için alternatifler bulunmaktadır. Lezzeti ve sağlık açısından önemli olan balığı saklama koşullarına uygun bir şekilde muhafaza ederseniz yaz kış taze balık tüketebilirsiniz.

Balıklar Taze Bir Şekilde Nasıl Saklanmalı?

Her çeşit balığın kendine özgü saklama koşulları vardır. Kimi balık salamura yapılarak saklanırken kimisi de derin dondurucularda saklanabilmektedir. Büyük balıkların derin dondurucularda saklaması daha kolaydır. Küçük balıklarda ise bu saklama koşulu salamura olarak yapılabilir. Kışın gelmesi ile bahar ve yaz aylarında taze balık tüketmek için mevsiminde balık satın almalısınız. Öncelikle satın aldığınız balığın iyice temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Temizlemeden dondurucuya yerleştirdiğiniz balıklar bakteri üretebilir ve bozulabilir.

Balık saklama koşullarında sıcaklık çok önemlidir. Eksi derecelerde saklanarak tazeliğini koruması sağlanabilir. Buzdolabının buzluk kısmı yerine derin dondurucular balık saklamak için en ideal ortamlardır. Soğuk ve sabit bir sıcaklıkta kalarak saklanmalıdır. Temizlenmiş balığı buzdolabı içerisinde bekletmemeniz gerekir. Çünkü balığın tutulmasından satın almaya kadar epey bir zaman geçmiştir ve eve gelir gelmez tüketilmesi gerekir. Saklamak istediğiniz balıkları temizledikten sonra suyunun süzülmesini ve kurumasını sağlamalısınız. Kuru balıkları hafif tuzlayıp alüminyum folyo ile sarmalısınız.

Bu şekilde hazırladığınız balıkları derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Taze olarak tüketmek istediğiniz balıklarınızın bir kez buzu çözüldüğünde tekrar donduramazsınız. Bu yüzden yiyeceğiniz zaman balığın buzunun çözülmesine dikkat etmelisiniz. Büyük balıkları alüminyum folyolarda rahatlıkla muhafaza edebilir yemek istediğinizde taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Balık yapısı itibari ile çabuk bozulabilen bir gıda olduğundan uzun süre buzu çözülmüş bir şekilde bekledikten sonra tüketilirse zehirlenmelere sebep olabilir.

Balıklarını taze bir şekilde saklayarak daha sonra tüketmek için uygulayacağınız bu yöntem her mevsimde balık yemenizi sağlayabilir. Balığın insan sağlığı açısından önemli gıdalar arasında yer almasından dolayı balığı taze tüketmek en doğrusudur.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler