Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır?

Zaman zaman değişik pratik bilgilerden bahsediyoruz. Bugün son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan susuz tarım hugelkultur nedir, nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Yeni tekniğe geçmeden önce bahçemizde uygulayacağımız değişik kümes modelleri dıy resimlerini de inceleyebilirsiniz. Evde tohumdan kivi nasıl yetiştirilir bahsetmiştik. Ve çok ilgi gördü. Bahçelerde, evde saksıda yetiştirilebilir.

Kısaca Tarım Hakkında

Çok değil bir kaç sene öncesine kadar ülke genelinde sulama tekniği olarak, salma sulama tercih ediliyordu. Aslına bakılırsa hala bu şekilde ve yağmurlama sistemi ile sulama devam etmekte. Suyun bol olduğu yerde bu şekilde sulama bazı ürünlerde ihtiyaçtır orası konunun uzmanlarının bileceği iş ama her üründe bu şekilde sulama yapılması toprakta ve üründe bazı sorunlar ortaya çıkardı.

Fazla sulama, toprağın verimli olan humus kısmının taşınmasına ve toprağın özelliğini kaybedip kum oluşmasına sebep olmaktadır. Tuz oluşumu da bir diğer sorun. Bu sorunlar daha önce biliniyor muydu yoksa fark edilememiş mi bilinmez ama bu konudaki farkındalığın arttığını takip edebiliyoruz. Değişen sulama yöntemleri ve tarım da kullanılan teknikler bunu gösteriyor.

Topraksız Tarım

Suya ulaşmanın zor olduğu yerlerde var olan yüzey suyundan ve topraktaki nemden en üst seviyede yararlanarak tarım yapmak için sürdürülen araştırmalar olumlu sonuç vermekte. Bunun yanında, verimsiz topraklarda yapılamayan tarım faaliyetleri için, topraksız tarım sistemleri geliştirilmekte. Ülkemiz diğer ülkelere nazaran bu konuda biraz geride olsa da yakın zamanda geliştirilen ve uygulanan teknikler yüz güldürmekte. Topraksız tarım nedir kısaca bir kaç kelime ile tarif etmek gerekirse. Adı üstünde, üretim için toprağa ihtiyaç duyulmayan, ya da yerine başka maddelerin kullanıldığı üretim tekniği diyebiliriz. Boru sistemleriyle kısıtlı alanlarda yatay değil dikey tarım tekniğini uygulayarak yapılan üretimlerin verimi umut verici.

Susuz Tarım Hugelkultur Tekniği

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır? 14

Hügelkültür ile sulama veya gübreleme olmadan bahçeler oluşturabilir suya fazla ihtiyaç duymayan bitkileri kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Hugelkultur, çürümüş odunlarla dolu yükseltilmiş bahçe yatakları yapmaktan başka bir şey değil. Bu organik malzemeler bitkilerin kökleri için besinler, hava cepleri sağlar. Yıllarca, yükseltilmiş bahçe yatağı toprağı organik maddeler çürüdükçe inanılmaz derecede zengin olur ve toprak verim ömrü daha da artar. Odunsu maddeler, besin maddesi fazlalığının ve yağmur sularının yeraltı suyuna geçmesini önlemeye yardımcı olur ve daha sonra bunu bahçe bitkilerini tekrar besler. Ayrıca, çok fazla su tutarak, hugelkultur, sulama olmadan çölde bahçe bitkileri yetiştirmek için bir sistem olabilir.

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır? 11

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır? 5

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır? 4

 

Susuz Tarım Hugelkultur Nedir, Nasıl Yapılır? 7

Evdeki bitkisel çöplerinizi de bu toprak yataklara atmanızı tavsiye ederim. Sulama işlemi gerektirmeyen bu yöntem ülkemizde yeteri kadar tanınmıyor. Çünkü bu konuda eriştiğimiz video ve fotoğraflar yabancı kaynaklı sitelerdir. Umarım ülkemizde de bu ve buna benzer sistemler test edilir, uygulanır.

Hugelkultur Topraksız tarım nedir? Susuz tarım nedir? konulu yazımızın faydalı olması umuduyla.

 

Kaynak: https://richsoil.com/hugelkultur/

www.midatlanticgardening.com/did-you-know-hugelkultur-is-a-way-to-garden-without-watering/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler