Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Küçük Sabun Parçalarını Değerlendirme

Eğer kalıp sabun kullanıyorsanız küçüldüğünde kullanmak zor oluyor. Elde durmuyor. Parçalanıyor, kırılıyor. Ya yeni kullanacağımız sabunun üzerine yapıştırıyoruz yada atıyoruz. Artık küçük sabun parçalarını atmıyoruz. Biriken küçük sabun parçalarını değerlendirmek için yazımızı inceleyip yeni kalıp sabun yapıyoruz. Eğer dikiş ile ilgileniyorsanız küçük sabun parçalarını kumaşları işaretlemek için dikiş paylarını vermek içinde kullanabilirsiniz. Yeni kalıp sabun yapıyoruz ama isterseniz şöylede yapabilirsiniz. Yeterli miktara ulaştığında su ile kaynatıp kalıp sabundan sıvı sabun yapma elde edebilirsiniz. Sıvı sabun kullanıyorsanız daha önce paylaştığımız doğal yöntemlerle sıvı sabun nasıl yapılır tarifini deneyebilir, yapabilirsiniz. Küçük sabun parçalarından yeni sabun yapımını, kendi sabunlarınızı yaptığınızda onlar için sabunluk da yapabilirsiniz kendi ellerinizle. Betondan sabunluk nasıl yapılır önceki tariflerden inceleyebilirsiniz. Evde bulunan kuru sabunlarınızı, kalıp sabunlarınızı süsleyebilirsiniz. Sevdiğiniz desenlerden peçetelerden, pirinç dekupaj kağıtlarından süslemeler yapabilirsiniz. Sabuna peçete dekupaj nasıl yapılır yine önceki yazılarımız arasında yer alıyor.

Artık El Sabunlarını Değerlendirme

Küçülen sabunları artık atmıyoruz. Biriktiriyor yeni sabun yapıyoruz. Banyodan, el yüz yıkamadan artan tüm sabunları kullanabiliriz. Küçük sabun parçalarından yeni sabun yapımı da oldukça kolay. Küçük sabun parçalarını değerlendirme için hangi aşamaları yapacağız hemen incelemeye geçelim.

Öncelikle sabun artıklarımızı rendeliyoruz yada çok küçük parçalar halinde doğruyoruz. Tencereye biraz su ekleyelim. Kaynayama başlayınca üzerine cam kase yerleştirelim. Benmari usulü sabunları eritmeye başlayalım. Yavaş yavaş karıştırarak sabunların yumuşamasını sağlayalım. Eğer sabunlar erimez yumuşamazsa içine 1 tatlı kaşığı su ekleyelim.

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 1

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 5

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 2

Yeterli yumuşaklığı geldikten sonra tekrar şekil verebiliriz. Tamamen pürüzsüz bir kıvamda olmayacaktır. Yağlı kağıt üzerinde soğumasını bekleyebilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta kadar kurumaya bırakabilirsiniz. Su oranı çok katıldığında ilk etapta kuruması da ona göre zor olacaktır. 1 hafta sonra kalıptan çıkartabilir iyice sertleşmesi için 3 hafta daha kurutabilirsiniz.

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 6

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 4

Küçük Sabun Parçalarından Yeni Sabun Yapımı 3

Kaynak : https://dontwastethecrumbs.com/how-to-make-soap-from-soap-scraps/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler