Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır?

2 yöntem kullanacağız. İki yöntemi de kullanabilir hangisi daha iyi sonuç verirse düzenli aralıklarla o yöntemi kullanmaya devam edebilirsiniz. Pratik bilgilerden zaman zaman bahsediyoruz. Bugün kararan ocak başları nasıl parlatılır ondan bahsedeceğiz. Tabi ilk günkü gibi olamayabilir ama en azından o parlaklığı yakalamaya çalışırız. Ocaklar, fırınlar, tencereler, ütüler çok kullandığımız eşyalardan olduğu için çabuk kararıyor, çabuk yıpranıyor. Düzenli temizleme yapıldığında ilk halini korumaya çalışıyoruz ama yine de eskisi gibi olmuyor. Kararan ocak başları nasıl parlatılır geçmeden önce birkaç temizlik tüyolarına değinelim. Tencerelerin, tavaların dışı zamanla yağdan kararır. Dışı yanmış tava nasıl temizlenir önceki tariflerimiz arasında idi. Yine fırınlarda keklerden, böreklerden, yağlı yemeklerden sonra içi yağ olur kararmalar, yanıklar olur. Fırın temizlemenin kolay yolu ile bu dertlerden kurtulabilirsiniz. Mutfaklardaki en büyük dertlerden biri ise ocaklar. Ocak nasıl temizlenir yine bahsettiğimiz pratik fikirlerden. Şimdi kararmış ocak gözleri nasıl parlatılır ona değinelim.

Ocak Gözü İçi Nasıl Temizlenir?

2 pratik yöntem hazırlayacağız. İkisi de evimizde olan malzemelerle yaptığımız fikirlerden oluşuyor. Hemen sizlere kararan ocak başları nasıl parlatılır geçmek istiyorum. 1. yöntem ile başlıyoruz. Deterjan kullanmadan doğal yöntemlerle ocak gözlerini parlatacağız.

  • 1/2 fincan sirke
  • 1/2 su bardağı limon suyu
  • Karbonat
  • Fırça veya tel

Ocak gözlerini parlatmak için 1 litre suyu kaynatıyoruz. Kaynayınca ocağı kapatıyor ve içine ocak gözlerini atıyoruz. İçine sirke ve limon suyunu dökelim. İsterseniz limonları da tencereye atabilirsiniz.

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır?

Yaklaşık 1 saat kadar bekletelim. Su soğuduktan sonra ocak gözlerini diş fırçası ve karbonatla ovalım.

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır? 2

Ocak gözlerini karbonatla işimiz bittikten sonra su ve bulaşık deterjanı ile yıkayalım.

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır? 1

İlk yöntem bu şekilde. Şimdi 2. yönteme geçiyoruz.

  • 1 su bardağı su
  • 3 su bardağı beyaz sirke
  • 2 çay kaşağı karbonat

Tencereye karbonat, su ve sirkeyi ekliyoruz. Bu karışımı kaynatıyoruz.

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır? 3

Ocak gözlerini suyun içine atalım ve 10 dakika kadar kaynatalım. Daha sonra suyun içinden çıkartalım. Bir bez üzerine koyalım. Gerekirse bir fırça ile fırçalayabilirsiniz. Yağların, kirlerin yoğunluğuna bağlı olarak kolay temizlenecektir. Bulaşık deterjanı ile yıkayıp iyice kurulayalım. Paslanmaması için iyice kurulamak gerekecektir.

Kararan Ocak Başları Nasıl Parlatılır? 5

Kaynak : https://blog.giallozafferano.it/lamiabuonaforchetta/come-pulire-i-bruciatori-del-piano-cottura/

http://blog.giallozafferano.it/pront/come-pulire-i-fuochi-della-cucina-senza-sforzi-e-con-un-ingrediente-che-tutti-abbiamo-in-dispensa/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler