Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Porselen Çatlakları Nasıl Tamir Edilir

Mutfaklarda camdan sonra en sağlıklı kaplardan biri porselen kaplardır. Ancak porselenleri kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Porselenler çok çabuk kırılabilen bir yapıya sahiptir. Porselenden yapılan bir ürünü düşürdüğünüz zaman ya da porselenden yapılan bir ürün yüksek derecede ısıya maruz kaldığı zaman çatlama yapabilir, ya da kırılabilir.

Porselen Çatlakları Nasıl Tamir Edilir

Çatlayan veya kırılan porselenden yapılan ürününüz bir süs eşyasıysa yapmanız gereken şey çok basit. Kırılan eşyanızı hiç uğraşmadan çöpe atmak veya emek verip geri dönüşüme kazandırmak.

Porselen bir objeniz kırıldı ve siz onu çok seviyorsunuz, atmaya kıyamadınız. O zaman yapmanız gereken porselen objenizi iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırmak. Kırıkları üst üste getirip özenli bir şekilde yapıştırdığınız zaman porselenden yapılan objenin kırılan yeri ince bir çizik halinde görülecektir. Ancak bu yöntem yemek yenilen, ya da su içilen kaplarda kullanmanız tavsiye edilmez. Porselenden yapılan yemek kapları sıcak ile temas ettiği zaman yapıştırdığınız yerden ayrılır ve yapıştırıcı kimyasalları kullanım ve sağlık için tehlike oluşturabilir.

Ancak porselen çatlakları nasıl kamufle edilir, sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Bir tencerenin içine süt koyun. Tencerenin içine çatlamış porselen tabağınızı koyun. Tencereye koyduğunuz süt tabağın hizasını geçsin. Sütü porselen tabakla beraber kaynatın. Süt kaynadıkça porselen tabağınızın çatlağı kapanacaktır.

Yeri gelmişken porselen kaplarınızı bulaşık makinesinde yıkıyorsanız makinenizin suyunun sertlik derecesine dikkat edin. Makinenin suyu sert geldiği zaman porselen kaplarınızı çizer, görünümünü bozar.

Benzer İçerikler
6 thoughts on “Porselen Çatlakları Nasıl Tamir Edilir”
 1. aslı dedi ki:

  çatlak olan porselen demliğimi sizin tarif ettiğiniz gibi sütle kaynatıp kapandığından emin olduktan sonra çay yapabilirmiyim

  1. Ayşe dedi ki:

   Porselen sıcak ile temas ettiği zaman yapıştırdığınız yerden ayrılır ve yapıştırıcı kimyasalları kullanım ve sağlık için tehlike oluşturabilir. Eğer sadece süt kullandıysanız tekrar sıcak veya kaynar su konulduğunda kapatılmış alan deforme olacaktır. Kısacası yemek ve içecek için önermiyoruz.

 2. gizem dedi ki:

  Merhaba benim porselen bi urunum kirildi japon ile yapistirdim sutle kaynatsam izi kapanir mi urun rengi altin sarisirenginde falan degisiklik olur mu

  1. Ayşe dedi ki:

   altın sarısında nasıl olur hiç bilemiyorum, tercih size kalmış :)

 3. Nermin dedi ki:

  Porselen demliğim var çatladılar çay sızıyor onları.sütle kaynatsam normale dönermi aceba ?

  1. Ayşe dedi ki:

   ne yazık ki denemeden sonucu bilemeyiz. yukarıdaki yöntem her zaman işe yaramayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler