Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Örgü Gerdirme ve Şal Gerdirme İşlemi Yapılışı

Daha önce sizlere resimli olarak örgüde gerdirme işlemi nasıl yapılır resimli olarak paylaşmıştık. Bugünse hem resimli hem videolu olarak sizlere yayınlayacağız. Kış geliyor. Örgü sezonu açılmaya başladı. Tüm örgü modellerinizde uygulayacağınız güzel bir yöntem. Şal modellerinde, motifli örgü modellerinde de uygulayabilirsiniz. Ben begonvil şal modelini bitirdiğimde gerdirme işlemi yapmıştım. Ütüye gerek kalmadan çok güzel dümdüz bir hale dönüştürüyorsunuz. Ajurlar daha güzel görünüyor bu işlemle.

Bazı ipler ütüleme yapmaya gelmiyor. Kendini salıyor, sünüyor. Parlıyor. Ama bu gerdirme işlemi sayesinde böyle bir sorun olmuyor. Yapılışı da oldukça basit. Örgünüze göre bolca iğneye ve geniş bir alana ihtiyacınız olacak.

Örgüde Gerdirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Gerdirmek istediğiniz örgü
  • Bolca toplu iğne
  • Su
  • Karıştırma kabı
  • Mat veya kalın bir taban ( örgüyü iğnelemek için )

Malzemelerimiz de evde bulunan malzemeler. Ben battaniye üzerine iğneliyorum. Hazır matlar satılıyor onlardan da kullanabilirsiniz. Tabi bazı ipler gerdirmeye gelmiyor. Fazla esneme , açma yapmıyor. Dipnot olarak söylemek isterim. Sizi zorlayan ipler olabilir.

Gerdirme işlemi yapacağınız örgüyü karıştırma kabı içine su doldurup yaklaşık 30 dakika suda bekletin . Daha sonra fazla suyunu alın. Ve kalın bir taban üzerine örgüyü gerdirerek kenar kısımlarından iğne ile tutturun. Tutturduktan sonra kuruması için bekleyelim. Yaz olduğu için çabuk kuruyor. Ve örgünün boyutları da kurumada etkili oluyor.

Kuruduktan sonra ütünün son buhar ayarına getirip örgüye iğneli  bir şekilde dururken bol buhar verelim ve tekrar kuruması için bekleyelim. Tekrar kuruduktan sonra iğneleri çıkartalım. Göreceksiniz örgünüz dümdüz olacak. Çok pratik bir şekilde.

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 8

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 6

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 17

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 23

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 16

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 9

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 13

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 22

Videolu, Ters Başak Örgü Modeli Yapılışı 21

Örgüde Gerdirme İşlemi Yapılışı Video

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler