Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi

Şömineden ve soba yaktığımızda oluşan külleri artık atmıyoruz. Odun küllerini neden atmıyoruz biliyor musunuz. Birazdan pratik fikirlerden odun küllerinin kimsenin bilmediği 14 kullanım yöntemini öğreneceğiz. Külün faydaları saymakla bitmez. Test edilmiş ve işe yaradığı görülmüş yöntemler. Külleri çöpe atıyorduk. Artık atmıyoruz. Şimdi onunla neler yapacağımızı öğrenelim.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 3

Bahçelerimizde, evimizde kullanacağımız pratik fikirlerden bahsediyoruz sık sık. Çiçeklerimiz için sebzelerimiz için faydalı olanlardan bahsediyoruz. Bahçede ve evde kahve kullanmanın faydaları bahsettiğimiz konular arasında. Patates böceğine doğal çözüm diğer konulardan. Gelelim şimdi yeni konumuza. Odun külü geri dönüştürülebilir mi öğrenelim.

Odun Külü Ne İşe Yarar?

Odun külü ne işe yarar birazdan onu öğreneceğiz. Uygulamaya başlayıp sonuçlarını birlikte göreceğiz. Odun küllerinin kimsenin bilmediği 14 kullanım yöntemini öğrenelim.

1- Kuşlar küllerle toz banyosu yapabilir. Külleri kuşların geldiği bir bölgeye koyabiliriz. Kuşların toz banyoları kanatlarında bulunan parazitlerden kurtulmalarını sağlarlar. Bu yöntem tavuklar içinde işe yarıyor. Tavuklarınız varsa bulundukları bölgeye külleri dökebiliriz.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 1

2-  Çiçekleri salyangozlardan korur. Külleri güllerin etrafına geniş bir şekilde yayalım. Salyangozlardan ve sülüklerden gülleri koruyacaktır.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 8

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 9

3- Kompostlarda kullanabiliriz. Odun küllerini yaptığımız kompostlara bir miktar karıştırabiliriz. Kompost içinde bulunan minerallerin zenginleşmesini sağlayacaktır. Asidik olmaması için çok fazla koymayalım.

4- Çimler için gübre olarak kullanabiliriz. Çimler besin açısından zengin olan külleri severler. Odun külü % 10 – 25 kalsiyum, % 1 -4 magnezyum, % 5 – 15 potasyum, % 1 -3 fosfor içerir. Küçük miktarda doğrudan çimlerin üzerine dökebiliriz.

5- Çok amaçlı temizleyici olarak kullanılabilir. Bir macun oluşturmak için külü suyla karıştırabiliriz. Süngerle bulaşıkları ovalayabilir, tezgahları silebiliriz. Gümüşleri parlatmak için kullanabiliriz. Dikkatli oranda kullanmak lazım. Gümüşleri aşındırabilir. Eldiven giyerek işlemleri yapalım. Ellerimizi tahriş edebilir.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 5

6- Domateslerimiz için gübre olarak kullanabiliriz. Kül potasyum, kalsiyum, açısından zengindir. Domatesler bu minarellere bayılırlar. Domates fidelerinin büyümesi için fide diplerine kül koyabiliriz.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 2

7- Kışın buzda kaymamak için külleri kullanabiliriz. Kışın buzlanma olduğunda merdivenler kayar, kapı önleri kayar. Kaygan olan kısımlardan kurtulmak için buzlu kısımlara kül dökebiliriz. Kapı önünde basamaklarda da külü kullanabilir kaymayı önleyebiliriz.

8- Karların hızla erimesi için kullanabiliriz. Küller doğal olarak alkalidir ve külleri eritir. Külün koyu rengi daha fazla ısı üretir. Buda daha fazla ısı üretir. Güneşi gören yerlere küller dökebiliriz. Araba yollarında da işe yarıyormuş bu yöntem.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 10

9- Yosunların çoğalmasını önler. Küller yosunların çoğalmasını engeller. Yaklaşık 4 litre suya 1 yemek kaşağı kül katarak bahçedeki su birikintisine veya gölete dökebiliriz.

10- Kötü kokuları gidermek için kullanılabilir. Ayakkabı dolabındaki kötü kokuları gidermek için dolaba kül koyabiliriz. Bir kese içinde külü dolaba koyabiliriz. Köpeğinizde kötü kokuları gidermek için kullanabiliriz. Köpeğimizin kürküne biraz kül döküp fırçalayalım. Daha sonra sevimli dostlarımızın özel şampuanları varsa onunla yıkayabiliriz.

11- Çamaşırları yıkamak için kullanabiliriz. Eski zamanlarda insanlar çamaşırlarını küllerle yıkarmış.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 11

12- Meyve ağaçlarının bakımı için ağaçların etrafına kül dökebiliriz. Kayısı, şeftali, kiraz… Çekirdekli meyveler buna bayılır.

13 – Yaprak bitlerinden kurtulmak için toprağı iyice ıslatalım ve üzerine elenmiş kül serpelim. Gece boyunca bekletelim. Ertesi gün külleri temizleyelim. Böcekler ölmüş yada gitmiş olacaklar. Söğüt ve domatesler içinde kullanabiliriz.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi

14- Pire ve kenelerden korunmak için bulundukları bölgeye kül serpebiliriz. Pirelerden kurtulacağız. Kenelerden kurtulacağız. Sevimli dostlarımıza musallat olan pirelerden kurtulmak için külleri kullanabiliriz.

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 6

Odun Küllerinin Kimsenin Bilmediği 14 Kullanım Yöntemi 4

Kaynak : https://www.comment-economiser.fr/14-utilisations-secretes-cendre-de-bois-que-personne-connait.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler