Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tül Perde Beyazlatma ve Tül Perde Temizliği

Tül perde beyazlatma ve tül perde temizleme evimizin olmazsa olmazı. Tül perde temizlemenin püf noktaları nelerdir ve nasıl temizlenir, nasıl beyazlatılır bu yazımızda yer alacak. Evimizi en çok gösteren hem içerden hem dışardan tül perdelerdir. Bu yüzden perdeleri temizlemek hanımlar için ilk sıralarda yer alır desek yanlış olmaz.

Tül perdeler evde oluşan kötü koku ve tozları çekerek hem rengi solar hem kararır hem de deforme olmuş gözükür. Bembeyaz tüller hepimizin hayali. Peki tül beyazlatmanın püf noktaları nelerdir ve tül perde nasıl temizlenir öğrenmeye çalışalım.

Eğer dilerseniz zorlu lekeler için pratik bilgileri de okuyabilirsiniz, hatta mutfak için pratik bilgiler yazısını da incelemenizi öneririm.

Tül Perde Beyazlatma ve Tül Perde Temizliği

Tül Perde Temizliği ve Kararmayı Engelleme

Öncelikle evinizde sigara içilmesine müsaade etmemelisiniz. Çünkü sadece perdeler değil kumaş tarzı tüm eşyalar sigara dumanını çeker. Birçok eşya olduğu gibi kararır. Günümüzde zaten birçok insan bu konuda hassasiyet gösteriyor. İçen kişilerden rica ederek dışarı çıkmaları gerektiğini belirtelim.

Sigara haricinde dumanlı işler; mum, nargile vb. şeylerde evde yasaklanmalı.

Senede 3-4 defa yıkamaya özen gösteriniz.

Tüllerinizi yıkarken doğru deterjan kullanmalısınız çünkü beyazlatayım derken deterjan perdenizi yıpratmaya neden olabilir.

Çok cılız olmayan ve zarar vermesi düşünülmeyen perdeler elektrikli süpürge ile zaman zaman temizlenebilir.

Tül Perde Beyazlatma ve Tül Perde Temizliği 1

Tül Perde Beyazlatma Püf Noktaları

İnternette yoğun arştırmalarım neticesinde elde ettiğim kullanıcı deneyimlerini aktarmaya çalışacağım. Henüz ben bu yöntemleri denemedim. Eğer sizlerinde bildiği farklı yöntemler var ise bize bildirin lütfen. Bir de bu paylaştıklarımız sizin işinize yaradı ise lütfen onu da belirtin.

Elimizde kararmış var ise tül perde nasıl beyazlatılır:

  1. Tül perde yıkama suyuna 1-2 çorba kaşığı toz şeker katmak.
  2. Bol su ile yıkanmalı ve bol su ile durulanmalı. Ayrıca su sıcaklığı 30 derecenin altında olmamalı.
  3. Narin tülleriniz var ise tülleri direk olarak makinaya atmayınız. Nevresim gibi örtülerinize sarabilirsiniz.
  4. Eğer makinada yeterli beyazlığa ulaşmamışsa yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.
  5. Bir başka yöntem de, ıslatma suyuna koruyucu içinde yumurta kabuğu kırıklarını koyarak bekletin ve daha sonra yıkayın.
  6. Naylon perdelerin apreli durması için, yıkarken son suyuna perde başına bir çorba kaşığı tuz karıştırmanız faydalı olur. Sonra ıslak ıslak asın.

Tekrar belirtiyorum arkadaşlar bunlar benim denediğim yöntemler değil. Lütfen siz denerseniz veya bildiğiniz bir yöntem var ise bize iletin.

Kar beyazı tül dileklerimle :)

Kaynak: meleklermekani.com

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler