Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Doğal Sabun Yapımı

Evde doğal sabun yapımı bu paylaşım ile oldukça pratik olacaktır. Ev içinde kullandığımız temizlik malzemelerinin, şampuandan tutun da bulaşık deterjanına kadar, ne kadar hijyen sağladığı ya da içinde zararlı kimyasallar olup olmadığı hepimizin merak ettiği bir konu. Hele ki son yıllarda organik tarıma ve üretime olan ilgi, bu merakımızın haklı olabileceğini gösteriyor. Tüketim toplumu olmaktan uzaklaşmak, her şeyde doğala yönelmek, mümkün olduğunca doğal olmayan ve kimyasal içeren malzemeleri kullanmamak fiziken ve ruhen iyi hissetmemizi sağlıyor. Evde doğal yollarla yapılabilecek her şeyi yaparak tüm ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Evde Doğal El Yapımı Organik Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Sabun Yapımı

Sabunların içeriklerinin el florasına zarar vermesi ve çok fazla kimyasal içermesi nedeniyle kendi katı sabununuzu yapmak isterseniz şunlara ihtiyacınız olacak;

 • Zeytinyağı (6 lt)
 • Su (6 lt)
 • Dilerseniz limon
 • 1 kg kostik (Not: Kostik içerisine su koymak çok tehlikelidir. Lütfen ayrıca bilgi edininiz.)
 • Kap ve karıştırıcı

Kostik kaba atılır. Üzerine suyun tamamı dökülür. Sonrasındaysa zeytinyağının tamamı yavaş yavaş karışıma eklenir. Tüm karışım kıvama gelip yoğunlaşıncaya kadar yavaş yavaş karıştırılır. Kendiliğinden soğumaya bırakılır ve soğuyunca şeklini alması istenen kaplara dökülerek 1 ya da 2 ay bekletilir.

Sabunun içine isterseniz kolonya ekleyebilirsiniz. Sabunun köpüğünün alınmasını sağlayan kolonya sayesinde yıkadıktan sonra elinizde sabun kalıntıları kalmaz.

Katı sabunu yaptıktan sonra sıvı sabun olarak kullanabilmek için şu tarifi uygulayabilirsiniz;

1 lt kaynar suya 200 gr sabunu atın. 1 gün bekledikten sonra blendera atın ve üzerine 1 bardak su, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Üzerine de biraz limon suyu ve 1 tatlı kaşığı menekşe yağı döküp tamamen parçalanmasını sağlayın.

Benzer İçerikler
7 thoughts on “Evde Doğal Sabun Yapımı”
 1. Dünya Gezgini Çelebi Alper dedi ki:

  Faydalı bir bilgi, teşekkürler, deneyeceğim.

  1. Ayşe dedi ki:

   biz teşekkür ederiz Alper Bey :)
   denediğinizde sonuçları bekleriz

 2. Müzeyyen Bozok dedi ki:

  Ben denemek istiyorum,fakat zeytinyağı sıcak mı anlıyamadım?

  1. Ayşe dedi ki:

   Hayır normal olmalı Müzeyyen Hanım

 3. Basak nur dedi ki:

  Kostik üzerine su atarsanız olmaz suyun içine kostik atmalısınız eliniz yüzünüz yanar çünkü korkunç sıcrae sanırım sadece teori yazmış henüz kendi yapmamış😞

 4. Neslihan dedi ki:

  Kesinlikle bu tarifi kaldırmalısınız. Kostik içerisine su koymak çok tehlikeli. Verilen tarif yemek tarifi gibi olmuş. Anlatım tamıyla yanlış.

  1. Ayşe dedi ki:

   bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. kostik için uyarı ekledik. anlatımın yanlış noktalarını da iletirseniz onları da düzeltebiliriz. yardımınızı bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler