Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Patates Böceğine Doğal Çözüm

Sebze ekim dikim zamanı başladı. Fideler, tohumlar dikilecek yazın en güzel meyveleri sebzeleri toplayıp yiyeceğiz. Dalından taze taze. Organik. Olgunlaşan meyve ve sebzeleri kışlık hazırlıklar olarak da hazırlayıp kış boyu tüketeceğiz. Organik patatesler çok lezzetli oluyor. Annemler köyde bahçemize patates ekiyorlar. Kışın yiyoruz. Tabi kışın yediğimizde ve bittiğinde marketten aldığımızda patatesi aynı lezzeti bulamıyoruz. Mümkün olduğunca organik sebze meyve tohumları dikiyorlar. Patates böceğine doğal çözüm yolları hazırladık. 9 çözüm yolunu deneyebilir en iyi sonucu hangisinde alıyorsanız kullanabilirsiniz. Dönüşümlü olarak da tüm yolları deneyebilirsiniz.

Bitkilerde karbonat kullanmanın faydaları gibi değişik pratik bilgilere değinmiştik. Saksılara neden kibrit yerleştirmeliyiz paylaştığımız diğer pratik bilgilerden. Eğer bahçe ile uğraşıyorsanız kompost yapabilirsiniz. Sebze meyve atıklarından gübre yapımını inceleyebilir bahçeleriniz için kompostlardan organik gübre yapabilirsiniz. Patates böcekleri, patates böceği organik mücadelesi nasıl yapılır detaylara geçelim.

Patates Böceğine Doğal Çözüm 3

 

Doğal Yollarla Patates Böceğinden Nasıl Kurtuluruz

Çizgili patates böceklerini ben küçükken dedemin bahçesinde ellerimizle toplardık. Şimdilerde dokunamıyorum bile. Tabi o zaman küçüktük. Tiksinme, korkma yoktu. Şimdi korkuyoruz. Sanki küçücük böcek bir şey yapacak. Küçük böcekler bize bir şey yapmıyor belki ama bahçeyi talan edebiliyorlar. Yapraklar, gövde, kökler zarar görebiliyor. Patatesler, patlıcanlar zarar görebilir. Sonra sıra domateslere gelecektir. Patates böceğinden kurtulmak için 9 doğal çözüm hazırladık.

Patates Böceğine Doğal Çözüm 4

Colorado böceği yaklaşık 1 cm boyunda turuncu sarı çizgileri olan bir böcek. İlk baharda güneşin ilk ışıkları ile birlikte topraktan yerden çıkarlar. Böylece hızla çoğalırlar. Yaşamı boyunca dişi yaprağın altına 2500 e kadar yumurta bırakabilir. Yumurtalar kümeler halinde sarı, turuncu renktedir. 1 haftada yumurtadan çıkarlar. Yapraklar etrafında düzensiz delikler açmaya başlarlar.

Colorado Böceği Bitkilerden ve Patatesten Nasıl Uzak Tutulur?

Colorado böceği namı diğer patates böceğinden kurtulmak için öncelikle yaprakları sık sık kontrol etmeliyiz. Yoksa hızla çoğalan böcekler tüm bahçeye zarar verebilirler.

Patates Böceğine Doğal Çözüm

1- Kil

1 litre suya 2 yemek kaşığı beyaz kil karıştıralım. 1 gün bekletelim. Daha sonra sprey şişesine dolduralım. Larvaları görür görmez üzerine sıkalım. Gerekirse her hafta gün aşarı bu işlemi uygulayabilirsiniz.

2- Sarımsak

Bir tencerede doğradığımız 100 gr sarımsağı 1 lt su ile karıştırıp kaynatalım. Ateşten alınca 1 gün bekletelim. 1 yemek kaşığı siyah sabun ekleyelim. Bir şişeye dökelim. Sallayıp bitkilerin üzerine dökelim. İşlemi birkaç gün sonra tekrar edebilirsiniz.

3- Karbonat

1 litre suyla 1 tatlı kaşığı karbonattan karışım elde edelim. 1 çay kaşığı siyah sabun ekleyelim. Çalkalayalım ve ardından 2 ay boyunca haftada 1 kez bitkilerin üzerine püskürtün.

4- Limon

1 adet limonu soyalım. Bir tencerede limon kabuklarının üzerine su dökelim. Birkaç dakika kaynatalım. Şişeye doldurup 24 saat bekletelim. 5 gün boyunca günde 1 kez püskürtelim.

5- Soğan

Rondodan 6 adet soğanı geçirelim. Aynı miktarda su ile karıştıralım. 24 saat boyunca karışımı 1 litre suyun içinde bekletelim. Ardından süzelim. Şişeye doldurup bitkilere püskürtelim.

Patates Böceğine Doğal Çözüm 1

6-  Keten Tohumu

Patatesleri ektiğiniz alana keten tohumu ekebilirsiniz. Bolca serpiştirerek ekebilirsiniz. Colorado böcekleri sorun olmayacak. Ayrıca güzel mavi çiçekler açacak bahçede.

7- Oluklar Kazmak

Patatesleri diktiğimiz alana 10 cm derinliğinde oluklar kazalım. Böceklerin istilasından kaçınalım. Böcekler yerde hareket ediyor.

8- Böcek Önleyici Ağ

Fideler biraz geliştiğinde bitkileri korumak için böcek önleyici ağlar ile kaplayabilirsiniz.

9- Çalkalama ve Alma

Böcekler yapraklardan tırmanamazlar. Yani patates fidesini günde 1 kez sallayıp böceklerin düşmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra böcekleri yerden toplayabilirsiniz. Yumurtaları , larvaları bir süngerle toplayabilirsiniz. Ardından sabunlu su dolu bir kova içine atabilirsiniz. Boğulacaklardır. Bu tekniği böcekler az ise öneriyoruz. Çünkü elle toplama uzun sürecektir.

Patates Böceğine Doğal Çözüm 2

Kaynak : https://www.toutpratique.com/258-jardiner-au-naturel/6610-quel-remede-naturel-pour-eloigner-le-doryphore-des-plantes-et-des-pommes-de-terre.php

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler