Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkideyi hepimiz çok severiz. Ağaç gövdesinde yaşayan bir bitki türü. Evimizde ise şeffaf saksılarda yetiştirdiğimiz çiçeklerden. Çiçekleri çok güzel açar. Döküldüğünde ise açtırmak biraz zaman alır. Bakımı iyi yapılmazsa çürür, kurur. Bu yüzden güzel bir pratik fikir hazırladık. Bu yöntemle kurumaya yüz tutmuş veya çiçeklerini dökmüş çiçek dallarıyla orkide çoğaltmadan bahsedeceğiz. Bu sayede 1 çiçek dalından bir sürü orkidemiz olacak. Pratik bilgiler kapsamında evimizde bulunan çiçeklerin bakımıyla zaman zaman paylaşımlarda bulunuyoruz. Kuru soğanla orkide nasıl çoğaltılır detaylara geçmeden daha önce bahsettiğimiz orkide bakımı bilgilerine değinelim.

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 6

Bu paragrafta daha önce bahsettiğimiz orkideler ile ilgili bilgilere değinelim. Orkide çiçeğinin bakımında hem evde bitki besini yapımında hem de çürüyen, ölmeye yakın orkidelerin bakımında bilgilere yer verdik. En çok ilgi gören içeriklerimizden biri 10 günde orkide kurtarma ve orkide çoğaltma oldu. Eğer organik besinlerle orkidelerinizin coşturmak isterseniz ayda 1 fincan verin yıl boyunca orkideler çiçek açsın içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Gelelim şimdi yeni konumuz olan kuru soğanla orkide nasıl çoğaltılır öğrenmeye.

Kuru Soğanla Orkide Çoğaltma

 

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Bugün yeni bir yöntemle orkide nasıl çoğaltılır onu öğreneceğiz. Çiçekleri dökülmüş orkide çiçek dalını kullanarak yeni orkideler yapacağız. Yeşil gelişme aşamasında olan çiçek dallarını tercih etmeliyiz.

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 2

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 1

Kuru soğan potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengin. Bitkilerin dengesini sağlayacak organik kükürt içerir. Yaklaşık 10 gr soğan yeterli olacaktır. Soğan içerisinde A, C, E vitaminleri bulunur. Soğandan kestiğimiz 10 gramlık bir parçayı yemeklik doğrayalım. Daha sonra doğradıklarımızı bir kabın içine koyalım. Üzerine oda sıcaklığında su ekleyelim. Üzerini kapatıp 1 gün bekleyelim. Daha sonra süzelim. Süzdüğümüz suyun içinde daha önce kestiğimiz çiçek dallarını 5 dakika bekletelim.

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 4

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 3

Çiçek dallarını kurulayalım. Açık kısımları mumla mühürleyelim. Kalan soğanlı suyu dalları dikeceğimiz orkide toprağını sulamak için kullanalım. 30 dakika bekletelim.

Filizlenmeler, yeni orkideler yaklaşık 3 ay içinde gelişmeye, büyümeye başlayacaktır. Düzenli olarak sulama yapmayı unutmayalım.

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 5

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 7

Kuru Soğanla Orkide Nasıl Çoğaltılır? 8

Kısaca orkidemizi nasıl çoğaltacağımızdan bahsettik. Sıra geldi kuru soğanla orkide nasıl çoğaltılır videolu izlemeye.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler