Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ayda 1 Fincan Verin Yıl Boyunca Orkideler Çiçek Açsın

Orkide bakımıyla devam ediyoruz. Ayda 1 fincan verin yıl boyunca orkideler çiçek açsın, kökler beslensin, çiçekler canlansın. Orkide çiçeğinin bakımından daha önce farklı yöntemlerden bahsetmiştik. Evde çiçek besini yapımından bahsetmiştik. Bugün yine orkide besini yapımı hazırlayacağız. Bu besini rahatça hazırlayabilir orkideleriniz için kullanabilirsiniz. Tabi hepsinde değil önce bir tanesinde kullanmak lazım. Birçok çiçekte denenmiş olumlu sonuç alınmış ama bilinmez belki de sizin çiçeklerinize zarar verecek. Temkinli olmakta fayda var.

Orkide bakımında önemli konulardan biri saksı ve toprak değişimi. Bununla ilgili detaylı bilgilere orkide saksı ve toprak değişiminden ulaşabilirsiniz. Yine kökleri ölmüş, yaprakları solmuş orkide canlandırma teknikleri de mevcut. Eğer orkideleriniz öldüyse, ölmeye yakınsa, kökler çürüdüyse şu yöntemleri deneyerek kurtarabilirsiniz. 10 günde orkide kurtarma ve orkide çoğaltma. Çok güzel bilgiler içeriyor. Orkideler evimizi süslerken nakışlarla kumaşlarımızı da süsleyebiliriz. Mesela kanaviçe orkide şablonlarını inceleyerek kumaşlara desenleri uygulayabilirsiniz. Hazırsanız besinin nasıl yapıldığını öğrenmeye geçelim.

Evde Orkide Besini Nasıl Yapılır?

Orkidelerin sağlıklı kök gelişimi ve tüm yıl boyunca çiçek açabilmeleri için basit bir besin yapımı hazırladık. Bu besinle orkideler çiçek açmaya başlayacak. Çok fazla potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum içeren soğan kabuğu ile besini hazırlıyoruz. Ayrıca iyi bir antioksidan, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Organik kükürt açısından zengindir. Yani soğan kabuğu orkidelerin hızla büyümesine yardımcı olacak.

Yarım litre kaynamış suyun içine soğan kabuklarını atıyoruz. Daha sonra suyun soğumasını bekliyoruz. Ayrıca bol B vitamini içiren, potasyum içeren magnezyum, fosfor içeren pirinçleri de besin yapımında kullanıyoruz. 1 litre suda 5 yemek kaşığı pirinç kullanıyoruz. Suyumuz oda sıcaklığında olacak. Pirinç suyunun içine süzdüğümüz soğan kabuğu suyunu ekliyoruz. Artık orkideler için çok besleyici bir bitki besinimiz var. Yaprakların nemli kalması için su püskürtmelisiniz.

Ayda 1 Fincan Verin Yıl Boyunca Orkideler Çiçek Açsın 1

Daha sonra çiçeğimizi normal su ile her zaman suladığımız gibi sulamamız gerekiyor. 30 dakika bu şekilde bekleyecek. Bu sayede besini eklediğimizde daha iyi emecek. Az önce hazırladığımız besin ile yaprakları silebilirsiniz. Minareller yaprağın canlı görünmesini sağlayacak. Ayrıca mantar ve böceklerden koruyacak. Veya bir sprey şişesiyle yapraklara püskürtebilirsiniz. Ayda 1 -2 kez uygulayabilirsiniz.

Ayda 1 Fincan Verin Yıl Boyunca Orkideler Çiçek Açsın

Az önce çiçekleri normal şekilde 30 dakika sulamıştık. O suyun içine 1 fincan besin ekleyip tekrar 30 dakika bekletelim. Ayda 1 fincan verin yıl boyunca orkideler çiçek açsın.

 

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler