Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm

Ayak nasırları için bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmiştik. Bugün topuk çatlakları için 10 pratik çözüm yöntemlerini hazırladık. Neler kullanacağımız nasıl kullanacağımız ayrıntılarıyla yer alıyor. Evde el ve ayak bakımı tavsiyeleri yine önceki paylaşımlarımız arasında yer alıyor. Onları da inceleyebilirsiniz. Topuk çatlakları karbonat, topuk çatlakları için vazelin ve aspirin, sirke, karbonat, bal, muz gibi ürünler kullanarak çatlaklardan kurtulabiliriz. Topuk çatlaklarına bitkisel çözüm, evsel çözümler nelermiş öğrenelim.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir Çatlayan Topuklara Ne İyi Gelir

1- Listerin ve Sirke

1 bardak listerinin içine 1 bardak beyaz sirke ekleyelim. İçine 2 su bardağı su ekleyelim. Bir karışım oluşturalım. Ayaklarımızı karışımın içinde 15 dakika bekletelim. Ayaklarımızı çıkardıktan sonra topuk taşıyla ovalayalım. Temiz suyla durulayalım. Kurulayıp nemlendirelim. Bu işlemi topuklarınız iyileşene kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

Listerin ayak mantarına iyi gelir. Çatlak ayakları iyileştirir. Cildi yatıştırır, plantar siğilleri iyileştirmeye yardımcı olur. Sirkede bulunan hafif asitler kuru ve ölü cildi yumuşatır. Pul pul dökülmesini kolaylaştırır.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 8

2- Pirinç Unu, Bal ve Sirke

3 çay kaşığı pirinç unu, 1 çay kaşığı bal ve 2 -3 damla elma sirkesini karıştıralım. Kalın bir macun oluşturarak ayaklarımıza sürelim. 10 dakika kadar bekletelim. Nazikçe ovalayarak ılık suyla durulayalım. Bu işlemi haftada 2 -3 kez tekrar edebiliriz.

Pirinç unu cildi arındırır ve yeniden mineralize eder.  Bal çatlamış ayakları iyileştirir.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 7

3- Muz

2 olgun muzu ezerek pürüzsüz bir macun haline getirelim. Mutlaka olgun muz olmalı. Olgun muzlar cilt için gerekli olan sert asitleri içerir. Hazırladığımız macunu ayaklarımızın her bölmesine sürelim. Tırnaklara da sürebiliriz. 20 dakika boyunca bekletelim. Daha sonra temiz suyla durulayalım. Her gece yatmadan önce 2 hafta boyunca sonuçtan memnun kalana kadar tekrar edebilirsiniz.

Muz doğal cilt nemlendiricisidir. Cildin elastikiyetini korumaya ve nemli kalmasına yardımcı olur. A, B6 ve C vitamini içerir.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 4

4- Bal

1 bardak ılık su içine 1 bardak bal ekleyelim. Karışıma ayaklarımızı batırarak 20 dakika boyunca masaj yapalım. Bir topuk taşıyla masaj yapalım. Ayaklarımızı kurulayalım. Nemlendirici sürelim. Bu işlem her gece yatmadan önce düzenli olarak uygulanabilir.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 1

5- Sıvıyağ

Ayaklarımızı iyice temizleyelim. Topuklarımıza ve ayak parmaklarımıza sıvıyağ sürelim. Bir çift temiz rahat çorap giyelim. Gece boyunca bekleyelim. Bu işlemi her gece yatmadan önce tekrar edebilirsiniz.

Bitkisel yağlar cilt tarafından kolayca emilir. Çoğu bitkisel yağlar cildi besler. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 9

6- Vicks

Yatmadan önce ayaklarımıza vicks sürelim. 5 dakika masaj yapalım ve rahat bir çorap giyelim. Ertesi sabah ayaklarımızı ılık suyla yıkayalım. Her gün yatmadan önce tekrar edebilirsiniz.

Vicks terebentin yağı bazında kafur, okaliptüs ve mentol içerir. Bu tip kremler yumuşatıcıdır. Dolayısıyla nemi hapseder.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 6

7- Karbonat

1 kabın içine ılık suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyelim. Eriyene kadar iyice karıştıralım. 15 dakika suyun içinde ayaklarımızı bekletelim. Ayaklarımızı çıkartalım topuk taşıyla masaj yapalım. Temiz suyla durulayıp ayaklarımızı kurulayalım. Bu işlemi haftada 2 kez tekrar edebiliriz.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 2

8- Aloe Vera Jeli

Ayaklarımızı ılık suda bekletelim. Ayaklarımızdaki ölü deriyi temizlemek için topuk taşıyla ovalım. Ayaklarımıza aloe vera jeli sürelim. Pamuklu çorap giyelim, uykuya geçelim. Sabah ayağımızı ılık suyla yıkayalım. 4 -5 gün boyunca her gece tekrar edebilirsiniz.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 5

9- Vazelin ve Limon Suyu

Ayaklarımızı ilk olarak 20 dakika boyunca ılık suda bekletelim. 1 çay kaşığı vazeline 3 -4 damla limon suyu ekleyelim. Bir karışım elde edelim. Bu karışımı topuklarımıza ve ayaklarımızın diğer çatlak kısımlarına sürebiliriz. Yünlü çorap giyip bir gece bekleyelim. Sabah ılık suyla durulayalım. Yatmadan önce düzenli olarak tekrar edebiliriz.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm

10- Epsom Tuzu

Leğen içinde bulunan ılık suya yarım bardak epsom tuzu ekleyelim. İyice karıştıralım. Ayaklarımızı 15 dakika bekletelim. Sonrasında ölü cildi temizlemek için topuk taşıyla ovalım. Haftada 2 -3 kez tekrar edebiliriz.

Topuk Çatlakları İçin 10 Pratik Çözüm 3

Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/10-home-remedies-to-remove-cracked-heels-and-get-beautiful-feet-450860/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler