Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Teknikleri

Besinleri kendi suyunda pişirme tekniği, sebze ve et yemeklerini pişirirken, yemeğe su ilave etmeden, yemeğin kendi özsuyunda buhar yöntemi ile pişirmektir. Ancak bu pişirme tekniğini kullanırken kullandığınız mutfak araç ve gereçleri çok önemlidir. Altı ince bir tencerede ya da buharını içine hapsetmeyen bir kapta bu yöntemi kullanırsanız muhtemelen yemeğiniz yanacaktır.

Yemeği kendi suyunda pişirirken, kullandığınız tencerenin altı kalın olmalıdır. Ayrıca buharı dışarı vermeyen tencereler tercih edilmelidir. Kendi suyunda pişirmeye karar verdiğiniz yemek bir fırın yemeğiyse, yapmanız gereken şey, yemeği pişirdiğiniz fırın tepsisinin kalın kenarlı olmasıdır. Fırın yemeği yaparken, yaptığınız yemek et yemeğiyse daha çabuk pişmesi için buharını içine hapsetmeniz gerekir. Bunun için yemeğin üzerini alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.

Yemekleri Kendi Suyunda Pişirme Teknikleri

Ayrıca, yemeği kendi suyunda pişirme tekniğini kullanırken ocağın ısısı da çok önemlidir. Ocağınızın ısısı düşük ayarda, kısık ateşte olmalıdır. Yüksek ateşte, içine su koymadan pişirdiğiniz yemekler altına tutar veya çok hızlı piştiği için yemekte yanık tadı olur.

Kendi suyunda pişirme yönteminde kesinlikle yemeğe su ilave edilmez. Ancak yemeğinizi sulandırmak isterseniz, içine birkaç domates doğrayabilirsiniz. Yemeğiniz hem daha lezzetli olur, hem de hafif sulu olur. Kendi suyunda pişirme yöntemi genellikle kuzu eti,  güveç ve sebze yemeklerinde kullanılan bir yöntemdir.
Ispanak, biber, taze soğan, mantar, arpacık soğan, fasulye, brokoli, kabak, rezene, patlıcan, bamya, bezelye gibi sebzeler önce ayıklanır, yıkanıp doğranır. Pişirilmeye hazır hale getirildikten sonra sebzeler derin ve altı kalın bir tencereye konulur, yarım çay bardağı sıvı yağ, biraz tuz, ilave edilir. Yemeğiniz biraz sulu olsun istiyorsanız bir iki tane domates blandırdan geçirip koyabilirsiniz. Tencerenin kapağı kapatılıp kısık ateşte içine hiç su koymadan kendi özsuyunda pişirilir.

Kendi suyunda pişirme yöntemi ile hazırlanan sebzeler ızgarada pişirilmiş olan balık veya tavuk ya da  et ile birlikte servis yapılabilir. Ayrıca isterseniz zeytinyağlı olan yemeklerinizi de kendi suyunda pişirme yöntemi ile hazırlayabilirsiniz. Kendi suyunda pişirme yöntemi, yemekler kendi suyunda pişirildiği için sağlık açısından çok faydalıdır.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler