Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bahçedeki Böcek ve Yabani Otlardan Koruyacak En İyi Tüyolar

Bahçemizi ekmeye dikmeye başladığımızda zararlı haşerelerin, böceklerin de dikkatini çekmeye başlıyor. Sebzelerin yanı sıra yabani otlar da büyümeye başlıyor. Bugün bahçedeki böcek ve yabani otlardan koruyacak en iyi tüyolardan bahsedeceğiz. Pratik bilgilerde yabani otlardan kurtulmadan bahsetmiştik. Bahçelerde yabani otlardan, istenmeyen böceklerden kurtulmak için beyaz sirke ve karbonatı çok kullanıyoruz. Mesela beyaz sirkeyi bahçede kullanmanın faydalarını mutlaka okumalısınız. Kendin yap bahçe projeleri, balkon bahçeleri hazırladıysanız doğal yollarla bahçe istenmeyenlerinden kurtulma yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Bahçede Böcek ve Yabani Otlardan Doğal Yöntemle Nasıl Kurtuluruz?

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 9

Haftanın 7 günü, günün 24 saati bahçemizi korumak mümkün değildir. Bunun yerine küçük tüyolarla bahçemizi koruyabiliriz.

1- Yaprak Bitlerine Sabun

Su ve sabundan oluşan güzel bir karışımla yaprak bitlerinden kurtulabiliriz. 3,5 -4 litre suya 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyelim ve iyice karıştıralım. Bitkilere püskürtelim.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 1

2- Boraks ve Bal İkilisinden Bahçedeki Karıncalara Son

Karıncalar bitkiler için çok tehlikeli değildir. Fakat yaprak bitleri yaprağa yapıştıkları için zararlı olabilirler. Boraks ve balı karıştırarak macun kıvamına getirelim. Bu macunu yaprak bitleri ile istila edilmiş bitkilerin gövdelerinin tabanının çevresine uygulayın. Karıncalardan kurtulacak organik bir karınca kovucu elde etmiş olacaksınız.

1/4 su bardağı bal ve 2 yemek kaşığı boraksı karıştırıp macun elde edelim. Daha yoğun kıvamlı olmasını istiyorsanız boraks ekleyebilirsiniz. Bu karışımdan 1 çay kaşığı alıp karton üzerine sürelim ve karınca yuvalarının başına koyalım. Karıncalar oradan uzaklaşacaktır. Karıncaları evden uzaklaştırmak içinde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Tamamen gidene kadar kartonu birkaç kez değiştirmek gerekebilir.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 6

3- Kuru kahve Telveleri

Bitkilerinizin etrafına kahve telveleri serpin. Salyangozları, sülükleri uzaklaştıracak bir formül.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 8

4- Mısır Unu

Mısır unu sadece yabani otları yok etmekle kalmaz aynı zamanda karınca istilası varsa bitkilerinizin etrafına serperek koruyabilirsiniz. Karıncalar mısır ununu yerler ama sindiremezler. Yavaş yavaş aç kalacak ve uzaklaşacaklardır.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 5

5- Plastik Çatallar – Kaşıklar

Hayvanların bitkileri yemesini önlemek için çatalları bitkilerin etrafına dişli kısımları yukarıda kalacak şekilde saplayın.

Bahçedeki Böcek ve Yabani Otlardan Koruyacak En İyi Tüyolar

Kaynak : www.gardeningsoul.com/these-are-the-best-hacks-to-keep-your-garden-safe-from-animals-and-insects/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler