Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma

Bahçemizde ekim dikim işleri yaptığımızda istenmeyen durumlarla karşılaşabiliriz. Böcekler gelmeye başlayabilir. Sebzelerde bitler oluşabilir. Yabani otlar çıkabilir. Bugün doğal yollarla bahçe istenmeyenlerinden kurtulma yollarını öğreneceğiz. Pratik yolları denemeli ve haşerelerden, böceklerden, yabani otlardan kurtulmalı.

Bahçenizde epsom tuzu kullanabilirsiniz. Kahve kullanabilirsiniz. Beyaz sirke kullanabilirsiniz. Odun külü kullanabilirsiniz. Karbonat kullanabilirsiniz. Bahçede ve evde kahve kullanmanın faydalarından bahsetmiştik. Mutlaka incelemelisiniz. Beyaz sirkeyi bahçede kullanmanın faydaları ise saymakla bitmez. Bitkilerde karbonat kullanmanın faydaları ise çok sevilen içeriklerimizden.

Bahçedeki Yabani Otlardan Kurtulma Yolları

Ev yapımı doğal ot öldürücüler hazırladık. Yabani otlardan kurtulacağız, bahçemizi böceklerden koruyacağız. Hemen doğal yollarla bahçe istenmeyenlerinden kurtulma yollarını öğrenelim.

1- Beyaz Sirke

Sirke kimyasal içermeyen doğal bir sıvıdır. Beyaz sirkeyi sprey şişesine dökelim. Bahçemizde yabani otların bulunduğu kısma püskürtelim. Fakat dikkatli olalım. Çiçeklerimize, sebzelerimize gelmesin. Sabahın erken saatlerinde, havanın sakin ve güneşli olduğu saatlerde sirkeyi püskürtmek önerilir. Bulutlu ve yağmurlu günlerde püskürtmekten sakının.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 11

2- Sıcak Su

Sıcak su yabani otları yok eter. Bahçe giriş kapısını ve merdiven köşelerini temizlemek için sıcak su kullanabilirsiniz. Sıcak suyu istenmeyen bitkinin üzerine dikkatli bir şekilde dökebilirsiniz. Derin köklü bitkiler için sıcak suyu birkaç tekrarla dökebilirsiniz.

3- Tuz

Tuz, su çözeltisi hazırlayarak yabani otlardan kurtulabiliriz. 1 ölçü tuz, 3 ölçü su ile karışım hazırlayabilirsiniz. İnatçı yabani otlar için otların üzerine direk bir miktar tuz serpebilirsiniz.

4- Karbonat

Karbonat mükemmel bir yabani ot temizleme maddesidir. 1 paket karbonatı alın yabani otların bulunduğu bölgeye dökün. Ayrıca yağmurlu, bulutlu havalarda da kullanabilirsiniz. Ayda 1 kez tekrar edebilirsiniz.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma

5- Bulaşık Sabunu ve Sirke

1 lt beyaz sirkeye 5 ml bulaşık deterjanı ekleyelim. Yavaşça karıştıralım. Köpük yapmamaya dikkat edelim. Yabani otlara dikkatlice karışımı dökelim.

6- Gazete

İlk olarak toprağı ıslatalım. Daha sonra yabani otların üzerine gazete örtelim. Bir kez daha ıslatalım ve üzerine malç örtelim. Bu yöntem güneş ışığını geçirmez. Böylece yabani otlar büyüyemez. Ayrıca solucanlar için sıcak bir barınak sağlar.

7- Organik Mısır Unu

Bahçeye mısır unu serpmek yabani ot tohumlarının çimlenmesini önleyecektir. Bununla birlikte tüm tohumların bitkiye dönüşmesini de önleyecektir. Bu nedenle tüm bitkiler kuruncaya kadar, tohum ekme işlemi bitene kadar bu yöntemi uygulamayabilirsiniz.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 5

Bahçedeki Otların Tekrar Büyümesini Nasıl Önlenir?

  • Bahçe taşların arasındaki boşlukları, merdiven çatlaklarını polimerik kumla doldurun.
  • Uygun drenaj şarttır.
  • Bahçedeki çimleri düzenli olarak kesin.
  • Yeni çıkmış yabani otları ellerinizle temizleyin. Kökle birlikte temizlediğinizden emin olun.

Doğal Yollarla Bahçe İstenmeyenlerinden Kurtulma 10

 

Kaynak : www.gardeningsoul.com/7-homemade-weed-killers-natural-safe-non-toxic-diy-weed-killers/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler