Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları

Yine harika fikirlerle geldik. Bitkilerde karbonat kullanmanın faydalarından bahsetmiştik. Çok ilgi çekti. Bahçelerimizde kullanacağımız pratik bilgiler ile dolu. Saksılara neden kibrit yerleştirmeliyiz bahsettiğimiz konular arasında. Bahçelerimize diktiğimiz fideler büyüyüp meyve sebze vermeye başladığında veya başlamadan önce böceklerden kurtulacağımız doğal çözümler var. Patates böceğine doğal çözüm denenecek tariflerle dolu. Daha fazla organik bahçecilik fikirleri için önceki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Şimdi bahçede ve evde kahve kullanmanın faydalarından bahsedelim.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 7

Bahçede Kahve Kullanmanın Faydaları

Hemen bahçede hangi alanlarda kahveyi kullanabiliriz, hangi işlere yarıyor, ne gibi faydaları var değinelim. Kahve posası geri dönüşüm nasıl yapılır başlıyoruz. Artık içtiğimiz kahvelerin telvelerini çöpe atmıyoruz.

Kahve telvesini organik bir gübreye çevirebiliriz. Kahve telveleri mükemmel bir doğal gübredir. Hafif asidiktir. Ortancaların mavi renklerini güçlendirir. Aynı zamanda domatesler içinde mükemmeldir. Kahve telvelerini bitkilerin diplerine yayalım. Hafif çapalama ile toprak ile karıştıralım.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları

Kahve bir kompost aktivatörüdür. Bahçede sebzeleriniz için solucan gübresi kullanıyorsanız arasına kahve telvesini de ekleyebilirsiniz. Solucanlar buna bayılacaktır. Kompost yığınındaki maddeleri sindirmeye yardımcı olacaktır. Solucanlar kafeine çok duyarlıdır. Kompostu dönüştürürken daha aktif olacaktır.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 3

Tohumları çimlendirirken, genç fideler için kahve telveleri muhteşem bir azot, fosfor ve potasyum kaynağıdır. Zengin bir toprak elde etmek için tohumları dikmeden önce kahve telvesi ile toprağı karıştırabilirsiniz.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 4

Bahçedeki küçük haşerelere karşı doğal bir kovucudur. Bitkilerin etrafına kahve telvesi serpelim. Bahçede bulunan salyangozları uzaklaştıracaktır. Zehirleyecek kadar kafein içermese de bahçeden uzaklaştırmaya yetecektir. Şiddetli yağmurlardan sonra sebze diplerine ve çiçek etrafına kahve serpebilirsiniz.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 2

Kahveden sıvı gübre hazırlayabilirsiniz. Filtreyi kahve makinesinden alalım ve 2 litre su ile dolu bir kaba dökelim. 24 saat veya 48 saat soğuk bir yerde bekletelim.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 8

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 9

Evde Kahve Kullanmanın Faydaları

Kahveyi evde bir koku emici olarak kullanabilirsiniz. Bir kavanozu kahve telvesi ile dolduralım. Kavanozu buzdolabına yerleştirelim. Koku giderici etkisi olacaktır. Sarımsak ve soğan doğradıktan sonra ellere sinen koku için ellerimizi kahve telvesi ile ovduğumuzda koku gidecektir.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 1

İç mekanlarda kullanmak için dekoratif mumlar yapabilirsiniz. Benmari usulü erittiğimiz mumlar içine kahve telvesi ekleyerek mum yapabiliriz. Erimiş mumu kahve ile karıştırdıktan sonra kavanoza doldurabilir içine fitil yerleştirerek donmasını bekleyebiliriz. Mum yanarken evi kahve kokusu saracak.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 5

Ahşaplarda çizik ve doğal leke gidericidir. Eşit oranda kahve telvesi, su ve beyaz sirke karıştıralım. Karışımı 1 saat bekletelim. Ahşap üzerine bez ile fırça ile sürelim.

Bahçede ve Evde Kahve Kullanmanın Faydaları 6

Kaynak : https://tipsdiyforall.com/2020/08/20/comment-utiliser-le-marc-de-cafe-au-jardin-et-a-la-maison/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler