Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek

Narin yapraklı çiçekler hemen dokunsan yapraklarını dökecek gibi dursa da kışın soğuğa dayanıyorlar. Bugün kışın soğuğa dona dayanıklı 12 çiçek hangileriymiş öğreneceğiz. Donmaya dayanıklı bu 12 bitki en soğuk kış şartlarında bile hayatta kalabilecek. Soğuk havalar bizler için çok zor olabilir fakat bu bitkiler oldukça dayanıklı. Bahçenizin, balkonlarınızın soluk ve renksiz görünmesini istemiyorsanız bu bitkileri yetiştirebilirsiniz. – 10 dereceye kadar dayanabilen bu bitkileri yetiştirmeye ne dersiniz.

Zaman zaman pratik bilgilere yer verip küçük tüyolar öğreniyoruz. Bahçe bakımı, saksı çiçekleri bakımı, yetiştirebileceğimiz sebzeler – meyveler ile ilgili, temizlik ipuçları gibi. Eğer bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkiler varsa ve dondan korumak istiyorsanız ilginizi çekecek bir içeriğimiz var. Detaylara bitkileri dondan koruma yollarından öğrenebilirsiniz. Saksıda domates, salatalık, biber gibi birçok sebze meyveyi yetiştirebilirsiniz. Mesela saksıda yetişen 10 doğal tıbbi bitki herkesin evinde olmalı, yetişmeli.

Kışın Soğuğa Hangi Çiçekler Dayanır

Dona dayanıklı çiçeklerden bahsedeceğiz. Tam 12 çiçek kışın – 10 dereceye kadar etkilenmeden, solmadan, donmadan yaşayabiliyor. Çiçekler oldukça çeşitli, renk renk. Kışa soğuğa dana dayanıklı 12 çiçek hangileriymiş öğrenelim.

Bu çiçeklerden bazılarını bahçenize ekmek size kış boyunca ilkbaharı yaşatacak.

1 – Viola ( Hercai Menekşe) 

Bahçe menekşesi, bahçe çiçeği olarak yetiştirilen bir tür. Hazirandan Eylül ayına kadar çiçek açan bir çiçektir. Hafif donlara karşı dayanıklıdır. Menekşeler kolayca kendi kendine tohumlanırlar. Böylece bahçede her yıl yeniden çiçek açarlar.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 12

2- Menekşe  

Bahçe peyzajına yakışan en güzel çiçeklerden. Serin havayı severler. Donlardan kurtulan, soğuğa dayanıklı çiçeklerdir. Hem bahçelerde hem de saksılarda yetiştirebilirsiniz. Sonbahar ve kış çiçekleri için yaz sonunda menekşelerin tohumlarını ekebilirsiniz.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 7

3 – Sümbül

Dona dayanıklı çiçeklerden bir diğeri de sümbül. Sümbül tohumlarını ekmek en sert dondan 6 hafta öncedir. Yeterli büyüme alanına sahip olurlar ve kış boyunca ihtiyaç duydukları besinleri alırlar. Kışın ortasında rengarenk açan sümbüller içinizi ısıtacak. Sümbülü yetiştirmesi de çok kolay ve doğadaki en güzel çiçeklerden biri.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 4

4 – Kardelen

Bu yıl bahçenize neden bir kardelen dikmeyi denemiyorsunuz. Ne kadar güzeller. Kardelen dona dayanıklı çiçeklerden. İyi drene olan nemli toprakları severler. Ağaçların kısmi gölgesini severler. Kışın sonlarında ilkbahar başlangıcında çiçek açarlar.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 10

5- Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği baharın sembolüdür. Hafif dona dayanabilir. Fakat sıcaklık donma noktasının altına düştüğünde dayanamayabilir. Daha ılıman kış sıcaklıkların olduğu aylarında çiçek açarlar.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 8

6- Aslanağzı Çiçeği

Aslanağzı çiçeği renkleriyle bahçenizi canlandıracak. Aslanağzı renk değiştiren sihrini ortaya çıkartmak için Soğuk bir bahara veya sonbahara ihtiyaç duyar. Serin iklimlerde güneş alan kısımlarda büyürler. Hafif dona dayanıklı uzun yıllık çiçeklerdir.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 9

7- Bezelye

Tatlı bezelye çiçekleri bahçesine güzellik katmak, güzel kokmasını isteyenlerin tercih edeceği bir çiçek. Her bahçıvanın olmazsa olmazı. Hafif donların olduğu serin havaları severler.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 11

8- Vadideki Zambak 

Hoş kokulu çiçeklerden. Narin yaprakları sizi aldatmasın. Kışın soğuğuna dayanabilir. Kısmen gölgeli yerleri severler. Önemli uyarı tüm kısımları zehirlidir. Bu nedenle küçük çocuklarınız varsa evcil hayvanlarınız varsa bahçenize vadideki zambaktan dikmekten kaçının.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 5

9- Nergis

Güzel kokulu hoş çiçek. Kışın sonlarına doğru açan neşeli sarı çiçeklerdir. Hafif donlara dayanabilirler. Ancak uzun süren donlar yapraklarına zarar verebilir.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 2

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 6

10 – Çiğdem

Çiğdemler soğuğa oldukça dayanıklıdır. Yalıtkan olarak karı kullanırlar. Sarı çiğdemler, mor çiğdemler memleketimde çokça bulunur. Karın altından yapraklarını çıkartır. Kışın sonunda baharın ilk zamanlarında çiçeklerini açar. Faydalı böcekler için mükemmel bir polen kaynağıdır. İyi drene ve kumlu toprakları severler.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 1

11 – Unutma Beni 

Çok narin görünüyor değil mi. Serin havayı severler. Sıcak iklimlerden öğleden sonra gölgeye ihtiyaç duyarlar. Kendi kendilerine tohum üretirler. Bahçenize bir kez ektikten sonra her yıl büyümeye devam edecektir. Hafif dona dayanıklıdır.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek 3

12- Kamelya Çiçeği

Sert donlara dayanıklı bir çalıdır. Evinizin etrafına güzel bir çit yapmak isterseniz kamelyaları tercih edebilirsiniz. Çok fazla bakıma ihtiyacı yok.

Kışa Soğuğa Dona Dayanıklı 12 Çiçek

Kaynak : https://gardeningsoul.com/12-frost-tolerant-plants/

www.urbangardengal.com/frost-tolerant-flowers/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler