Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bitkileri Dondan Koruma Yolları

Sebzelerimizi, meyvelerimizi dikeriz daha sonra bir kar yağar, soğuk gelir donma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bitkileri dondan koruma yollarından bahsedeceğiz. Alacağımız basit tedbirlerle bitkilerimizi, ağaçlarımızı koruyabiliriz. Bahçe düzenleri, sebze meyve ekimi ile ilgili pratik bilgilerden bahsediyoruz. Bitkilerde karbonat kullanmanın faydalarından bahsetmiştik. Çok sevildi. Karbonat bitkileri yabani ot ve küflerden koruyor. Bahçede bulunan süsleri temizlemek içinde kullanılabilir. Sebze bahçesi nasıl düzenlenir paylaştığımız diğer bilgilerden. Yine sebzeleri, bitkileri soğuktan korumak için sera yapabilirsiniz. PPRC boru ile sera yapımı ilginizi çekebilir.  Fideleri dondan korumak için birçok yöntem deneyebiliriz. Hadi detayları ile bitkileri dondan koruma yollarını inceleyelim.

Bitkileri Soğuktan Koruma Yolları

Bitkileri dondan, soğuktan doğru şekilde nasıl koruyabiliriz ondan bahsedeceğiz bugün. Pet şişeler, cam şişeler, bez parçaları, kumaşlar, naylon poşetlerle yapılan küçük çalışmalarla koruyabiliriz. Bitkileri dondan, soğuktan korumanın en iyi en önleyici tedbirlerden biri yer seçimi. Geniş açık alanlarda, yumuşak, dayanıksız bitkileri dikmekten kaçınalım. Bu bitkiler için güneye veya batıya bakan, duvar kenarı gibi korunaklı yerler seçelim. Koruyucu olması açısından çitler, çalılar, brandalar da kullanabilirsiniz.

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 5

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 2

  • Bitkilerin ölmemesi için toprağı yeterince sulamak gerekir. Yeterli sulamak kuru topraktan çok ıslak toprak ısıyı daha iyi tutar.
  • Bitkileri örtülerle, koruyucu kumaşlarla, bezlerle örtebilirsiniz. Kullanacağımız malzemenin bitkilere temas etmemesi için kazıklar kullanabilirsiniz. Kuru ağaç dallarını kazık yapabilirsiniz.
  • Ertesi günlerde sıcaklık arttığında kumaşları kaldırabilirsiniz.
  • Sıcaklık kısa bir süre için düşüşe geçtiyse saman, kuru yapraklar ile kuru ağaç kabukları ile örtebilirsiniz. Don tehlikesi geçtikten sonra tekrar kaldırabilirsiniz.
  • Plastik şişe, naylon poşetlerle bitkilerin üzerini örtebilir don tehlikesi geçtiğinde kaldırabilirsiniz.

En hassas bitkiler sulu meyveler. Sulu meyvelerin dondan korunması için içeri taşıyabiliriz. Sulu meyveler çok çabuk donacaktır. İçeri getirme ihtimali yoksa sera yapılabilir.

Kısaca bitkileri dondan koruma yollarından bahsettik. Şimdi görsellerle nasıl çalışmalar yapabileceğimizi görelim.

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 8

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 10

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 11

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 12

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 6

Bitkileri Dondan Koruma Yolları

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 4

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 3

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 1

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 7

Bitkileri Dondan Koruma Yolları 9

Kaynak : https://gardeningsoul.com/ways-to-protect-your-plants-from-a-sudden-frost/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler