Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Farklı ve çekici renkli ojeler kıyafetimizi tamamlayan güzel bir obje. Koltuk ve halıdaki oje lekeleri ise hepimizin kabusu. Oje sürerken ne kadar dikkate edersek edelim bazen birden halı veya koltuk üzerine dökülüveriyor. Evde küçük kızınız varsa -benim kızım gibi- oynarken dökebiliyor. Oje ahşap, mermer gibi sert yüzeylere döküldüğü zaman çıkartması bizi uğraştırmayacaktır. Fakat koltuk ve halı üzerine döküldüğü zaman durum biraz farklı.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ? 4

Oje lekesi çıkarılması en zor leke gibi görülebilir. Ama sizlere sunacağımız yöntemlerle bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Halı Üzerine Dökülen Ojenin Çıkartılması

Öncelikle havlu veya peçete gibi emici bir araç kullanarak fazla ojeyi temizlemek gerekir. Peçeteye oje üzerine bastırarak bu işlemi yapabiliriz. Eğer rastgele silme işlemi yaparsak ojenin dağılmasına neden olabiliriz. Daha sonra temiz bir havluya aseton dökerek dışarıdan içeriye doğru emdirme ve temizleme işlemi yaparak temizleyebiliriz. Eğer halı tüylü ise diş fırçası veya fırça kullanarak temizleyebiliriz. Lekenin çıkmaması durumunda saç spreyi de kullanabiliriz. Yine farlı bir yöntem olarak ispirto veya  hidrojen peroksit kullanabiliriz. Ama daha sonrasında durulama işlemi yapmalıyız.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ? 3

Halıdaki ve koltuktaki oje lekesini asetonu temiz bir beze sıkıp leke üzerinde bastırarak tamponlama işlemi yaptığınızda hala çıkmadıysa profesyonel halı yıkamacılara verip halınızı yıkattırabilirsiniz.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır ? 2

Eğer halıda kurumuş oje lekesini çıkartmak istiyorsanız ojeyi sıcak su ile nemlendiriniz. Lekenin üzerine sıcak suyu 9-10 kez püskürtün. Ve 5 dakika bekletin. Ütünün en sıcak ayarı ile bu işlemi yapabiliriz. Püskürtme işlemini halıya değdirmeden yapalım. Daha sonra yarım çay bardağı sirkeyi lekenin üzerine dökün. Leke daha küçükse sirke miktarını azaltabilirsiniz. Sirkeyi döktükten sonra 5 dakika bekleyelim. Üzerine ütü ile tekrar sıcak su püskürtelim ve kağıt havlu veya temiz bir bezle sirkeyi emdirelim. Bu işlemi uyguladıktan sonra lekeye bir kaç defa cam sil sıkalım ve yine 5 dakika bekleyelim. Kağıt havlu ile bastırarak fazla suyu temizleyelim. Bu işlemleri leke çıkana kadar tekrar edebiliriz.

Bu işlemleri uygulamadan önce halınızın görünmeyen bir yerinde deneme yapın. Halınıza zarar vermiyorsa temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler