Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır?

Bugün Afrika menekşesi nasıl çoğaltılır ondan bahsetmek istiyorum. Orkide çiçeğinin bakımından bahsetmiştik. Teraryum çeşitlerinden ağaç kütüğünde teraryum nasıl yapılır bahsetmiştik. Yine susuz tarım olan yeni tekniklerden susuz tarım hugelkultur nedir? Nasıl yapılır bahsetmiştik. Şimdi de Afrika menekşesi çeşitlerini çoğaltma tekniğinden bahsedeceğiz. Bir çiçekten birçok çiçek yapabilirsiniz. Yaprakları çoğaldığında sağlam ve sağlıklı yapraklarla yeni çiçekler yapabilirsiniz. Kolay bir teknik. Dikkatli yapıldığında yapraklardan çiçekler elde edebilirsiniz. Birçok çiçek bu şekilde çoğaltılıyor. Yaprak köklendirilerek. Afrika menekşesi renklerini çoğaltarak hediye de edebilirsiniz. Bir hasta ziyaretinde, akraba, komşu ziyaretinde giderken yanımızda köklendirdiğimiz çiçekleri hediye edebiliriz. Afrika menekşesi nasıl çoğaltılır kolay adımları uygulayalım.

Afrika Menekşesi Çoğaltma

Ev dekorasyonunda kullandığımız çoğu bitki çiçeksiz yapraklı bitkiler oluyor. Fakat Afrika menekşeleri her zaman çiçek açan türden. Büyümeleri de oldukça kolaydır. Çoğaltması da oldukça kolay. Afrika menekşesi nasıl çoğaltılır sizlere bahsetmeye çalışacağız. Afrika menekşelerini çoğaltarak birçok çiçek elde edebilirsiniz.

Çiçeği çoğaltmak için sağlıklı bir yaprak bulalım. Ve temiz bir bıçakla bu yaprağı keselim. Ve yaprakları suyun içinde köklene kadar bekletelim. Yaprakları doğruca güneş alan bir yere sıcak bir yerde bekletelim. 2 – 4 hafta içinde köklenecektir.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? 3

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? 2

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? 1

Köklenen yaprakları toprakla birleştirme zamanı. Köklere zarar vermeden nemli bir toprağa yaprakları dikelim. Ve toprakta köklenmesini bekleyelim. 2 – 4 hafta içinde toprakta da köklenecektir.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır?

Ve sonra çiçek açmaya başlayacaktır. Arkadaşlarınıza, komşularınıza, ailenize köklendirdiğiniz Afrika menekşelerini hediye edebilirsiniz.

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? 6

Afrika Menekşesi Nasıl Çoğaltılır? 5

Kaynak : https://www.hometalk.com/13450626/2-ways-to-root-african-violets-from-leaf-cuttings

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler