Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Kaktüs  çeşitlerinden olan sukulent biktilerini çoğaltma tekniklerinden bahsedeceğiz. Adım adım resimlerle sukulent çoğaltma nasıl yapılır göz atacağız. Ve sevdiğimiz sukulentlerden çokça üreteceğiz. Daha önce afrika menekşesi nasıl çoğaltılır bahsetmiştik. Sıra teraryum bitkilerine, sukulentlere geldi. Yetiştirdiğiniz teraryumları polimer kilden sahte taş vazo yapımını yapabilir ve içine dikebilirsiniz. Ağaç kütüğünde teraryum yetiştirebilirsiniz. Ağaç dallarından saksılar yapıp kullanabilirsiniz. Sukulent çoğaltma nasıl yapılır hemen aşamalarına geçiyoruz.

Yapraktan Sukulent Çoğaltma

Sukulent yetiştirmeyi seviyorsanız sizlere kolayca çoğaltma yöntemini nasıl yapabilirsiniz ondan bahsedeceğiz. Sukulent çoğaltma nasıl yapılır bol resimli olarak anlatacağız. Sukulentlerinizi bol ışık alan yerde tutun. Eğer gövde uzadıysa yeterince ışık almıyor demektir. Bir cam önüne koyabilirsiniz. Yeterince ışık almadığında yapraklarındaki aralarda açılacaktır.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 9

Bu şekilde üstteki gibi yaprakların araları açılıyorsa endişeye gerek yok. Hemen çoğaltma işlemine geçebilirsiniz. Çiçeğimiz üstten çok güzel görünse de zamanla alt yaprakları solmaya ve düşmeye başlayacaktır. Bu yüzden yapraklar ölmeden önce çoğaltmaya geçebiliriz.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 1

Sukulentlerinizi çoğaltmak çok keyifli olacak. Hele birde olumlu sonuçları gördüğümüz zaman değmeyin keyfimize. Çoğaltma işlemine önce alt yaprakları alarak başlayacağız. Yaprakları gövdeden alırken çok dikkatli olmalıyız. Taban kısmını gövdeye bağlı bırakmayalım. Aksi taktirde yaprak köklenmeyecektir. Düzgün bir şekilde koparabilirsek yapraklar aşağıdaki gibi görünecektir.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 10

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 18

Alt yaprakları aldıktan sonra üst kısmı alabiliriz.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 2

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 3

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 12

Şimdi bekliyoruz. Toprakla buluşturmadan önce ayrılan yaprakların biraz kurumasını bekleyeceğiz. Bu kısım önemli. Kurumasını beklemez ve direk toprağa koyarsak çok fazla su emecekler ve çürüyüp ölecekler. Kurutma işlemi 1 haftaya kadar sürebilir. Uçlarının yeterince kuruduğunu düşünüyorsanız toprakla buluşturabilirsiniz. Birkaç hafta sonra yaprakların filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Daha sonra küçük pembe yavrular vermeye başlayacak.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 17

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 13

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 14

Bebeklerin ana yaprakları kuruyana kadar aynı toprakta büyümelerine izin veriyoruz. Daha sonra topraktan ve kuruyan yaparaktan dikkatlice ayıracağız. Daha sonra kendi saksılarına dikeceğiz.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 4

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 11

Şimdide yaprakları kestiğimiz çiçeğimiz ne durumda ona bakalım.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 5

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 6

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 7

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır? 8

Sukulent çoğaltma işleminde hiçbir şey boşa gitmedi. Çok güzel oldu. Birçok çiçeğimiz oldu. Sukulent çoğaltma nasıl yapılır aşamalarını ayrıntılı biçimde inceledik. Sizde bu şekilde çiçeklerinizi çoğaltabilirsiniz.

Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Kaynak : https://needlesandleaves.net/blog/2013/5/31/propagating-leggy-succulents

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler