Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki

Saksıda yetişen en iyi 8 sebzeden bahsetmiştik. Evimizde sevdiğimiz sebzeleri, meyveleri saksıda yetiştirebiliriz. Hepimizde bahçe yok. Hepimizin hobi bahçesi alma imkanı da yok. Memlekette uzakta ise evde saksıda sebze yetiştirebiliriz. Kışın balkonda yetişen sebzelerden de bahsettik. Evde yetiştirilecek sebzeler uygun koşullar sağlandığında çok güzel büyürler. Terasta yetişen sebzeler, küçük balkonda yetişen sebzeler için evde doğal gübre yapabilirsiniz. Sebze meyve atıklarından gübre yapımı içeriğini inceleyebilirsiniz. Şimdi evde kolayca yetiştirebileceğimiz 7 şifalı bitki detaylarına geçelim.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 4

Evde En İyi Hangi Bitki Yetiştirilir?

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 6

Eczanelerde bulunan tüm ilaçlara rağmen doğa bize en iyi ilacı vermiştir. Güvenli, doğal ve rahat kullanım için evde kolayca yetiştirebileceğimiz 7 şifalı bitki hangileriymiş öğrenelim. Şifalı bitkileri evde yetiştirebilir ve kullanabiliriz.

1- Aloe Vera

Sağlık yönünden birçok faydası olan az bakım gerektiren bir bitki. Nemli ve kuru toprakta saksıda yetiştirilebilir. Güneşi seven bir çiçek. Güneş gören pencere yakınında büyütebilirsiniz. Aloe vera jeli, özü kesik ve yaraları tedavi etmek için güneş yanıklarını tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Yutmak kabızlığı ve sindirim problemlerini iyileştirebilir.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 3

2- Fesleğen

Açık havada, balkonda çok güzel büyür. Bol güneşi ve yeterli miktarda suyu sever. Gazı gidermek, sıyrıkları iyileştirmek, yemeklerde kullanmak için evlerde fesleğen yetiştirebilirsiniz.

3- Nane

Nane yatıştırıcı özelliği ile bilinir. Gergin kasları gevşetmek, ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. İç mekanlarda, balkonda, saksıda, bahçede kolaylıkla yetiştirilen bir bitkidir. Biraz güneş ışığı ve gölgeyi sever. Mide ağrılarını hafifletmek için nane yapraklarını 1 fincan sıcak suyla demleyebilirsiniz.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki

4- Kekik

Solunum sıkıntısı sırasında akciğerleri rahatlatmak için kullanılan şifalı bir bitki. Kekik suyu idrar yolu dezenfekte edilmesi, mide problemleri, diş eti rahatsızlıklarında tedavi edilmek için kullanılıyor. Evde kekik yetiştirmek isterseniz günde en az 8 saat güneş ışığı aldığından emin olun.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 5

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 10

5- Lavanta

Lavanta bahçelerde ve evlerde yetiştirilebilir. Lavanta çiçekleri depresyonu azaltmaya, stresi hafifletmeye yardımcı olur. Rahatlatıcı bir bitki çayı yapabilirsiniz. Hafif yanıkları ve diğer yaraları iyileştirmek için kullanılabilir.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 1

6- Limon Otu

Limon otu da bahçelerde, evde saksılarda yetiştirilebilir. Yaz aylarında çiçeklerini açar ve genellikle bu aylarda çiçek açınca hasat edilir. Sivrisinekleri kovmak, böcek ısırıklarını gidermek için kullanılabilir. Limon otunu ezerek yara üzerine koyabilirsiniz.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 7

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 9

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 8

7- Kadife Çiçeği

Islak, kuru ve nemli toprakta büyürler. Her türlü hava koşullarında büyüyebilirler. Yeterli miktarda güneş ışığı aldıklarından emin olalım. Böylelikle gelişebilirler. Böcek ısırıklarını iyileştirmek, açık yaraları hafifletmek için kullanabilirsiniz.

Evde Kolayca Yetiştirebileceğimiz 7 Şifalı Bitki 2

Kaynak : https://gardeningsoul.com/7-medicinal-plants-you-can-easily-grow-at-home/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler