Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır?

Bitkilerin bakımı gelişimi açısından önemlidir. Afrika menekşesi nasıl bakılır sorusunun yanıtını veriyoruz. Mordan tutun pembeye beyaza kadar tüm renkleri barındırabilen güzel ve bakımı kolay bir salon bitkisi afrika menekşesi. Bitki sever birçok kadının vazgeçemediği çiçeklerden. Adına şarkılar yazılan menekşe. İşte size menekşe türleri içerisinde yer alan afrika menekşesi bakımı.

Afrika Menekşesi Bakımı Nasıl Olmalı?

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır? 2

Afrika menekşesi nasıl bakılır dendiğinde, akla toprağı ve saksısı geliyor. Sonrasında ise ne kadar sulaması gerektiği, kullanılacak olan su miktarı gibi seçenekler akla geliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak sulama işlemlerinin uygulanması son derece önemli oluyor. Siz de hemen verdiğimiz bilgiler üzerinden bitkinizin bakımını en iyi şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan dikkatli hareket etmek ve düzeli şekilde bakımını gerçekleştirmek olacak. Dilerseniz beğendiğiniz menekşeleri çoğaltmak için afrika menekşesi çoğaltma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Afrika Menekşesi Saksısı Nasıl Olmalı?

Evde bakacağınız bitkinizin evi saksısıdır. Bunun için de aslında saksı seçimi son derece önemlidir. Rahat ettiği ve büyümesine engel olmayacak bir saksı seçimi yapılmalıdır. Afrika menekşesi saksısı nasıl olmalı sorusunun yanıtını da veriyoruz. Mutlaka yayvan saksılar kullanmalısınız. Saksı genişliği çiçeğin büyümesi için son derece önemlidir. Saksı genişliğine dikkat ederek, bitkinin de çapına uygun olacak şekilde seçmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise mutlaka saksının içinde drenaj deliğinin olmasıdır. Zira içinde su kalması durumunda Afrika menekşesinin kısa süre içinde çürümesi söz konusudur.

Afrika Menekşesi Toprağı

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır?

Bakım için elbette toprak da son derece önemli. Afrika menekşesi toprağı özeldir. Menekşe toprağının hafif ve nem tutan bir toprak olması gerekiyor. Mümkün olduğunca köklere oksijen sağlayan bir toprak olmasına özen göstererek hareket etmelisiniz. Afrika menekşesinin toprağı için karışımda 1 ölçek torf, 1 ölçek perlit ya da ponza olmalıdır. Bir ölçek de vermikülit kullanarak toprağın karşımını yapabilirsiniz.

Afrika Menekşesi Nasıl Sulanır?

Afrika Menekşesi Nasıl Bakılır? 1

Sulama da son derece önemlidir. Ne kadar sulanması gerekiyor sorusunun yanıtına göre hareket etmeniz gerekiyor. Sulama için mutlaka iki sulama arasında toprağın kurumasına özen göstermelisiniz. Oda sıcaklığında olan klorsuz su ile sulamanız gerekiyor. Ayrıca suladıktan sonra 10 ile 15 dakika arasında sulama altlığında su kaldıysa boşaltarak çürüme nedenini ortadan kaldırın. Afrika menekşesi nasıl sulanır sorusunun yanıtı için, mutlaka kurumuş olması halinde sulamaya özen gösterin şeklinde olacaktır. Direkt güneş almadığı bir ortama da koyarsanız sağlıkla büyür.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler