Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları

Pratik bilgilerle devam ediyoruz. Bugün hayat kolaylaştıracak 11 pratik temizlik tüyoları var. Evde bu yöntemlerle zaman kazanabilir, temizliği çabucak bitirebilir, kendimize daha çok zaman ayırabiliriz. Öneriler arasında fırın temizliği nasıl yapılır, ocak temizliği nasıl yapılır, pimapen temizliği nasıl yapılır gibi pratik fikirler var. Daha önce çamaşır makinesini temizlemenin en kolay yolundan bahsetmiştik. Kararan klozet içi nasıl temizlenir bahsetmiştim. Şimdi hızlı ve pratik ev temizliği için hangi yöntemleri uygulayabiliriz öğrenelim.

Kolay Temizlik Tüyoları

Birçoğumuz tarafından temizlik sevilmeyen aktivitelerden biri. Neyse ki bu işi pratik yöntemlerle daha kolay hale getirebiliriz. Hepsi minimum miktarda zaman ve çaba gerektirecek tüyolardan oluşuyor. Hayat kolaylaştıracak 11 pratik temizlik tüyolarını öğrenelim.

Ocak üzerindeki ızgaraların temizliği artık çok daha kolay olacak. Yağlardan bu yöntemle kurtulabiliriz. Ağzı kapalı plastik torbaya 2 -3 yemek kaşağı amonyak koyalım. 12 saat bekletelim. Sonra yıkayalım.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 10

Şimdi pencere çerçevelerini temizleyelim. Çerçevelerin alt kısmına karbonat serpelim. 1 e 1 oranında sprey şişesine su ve sirke ekleyelim. Daha sonra karbonat üzerine püskürtelim. Diş fırçası ile ovalayalım. Önce kağıt havlu sonra nemli bezle silelim. Sonuç mükemmel.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 11

 Şimdi koltuklardan bahsedelim. 1 yemek kaşığı karbonat,  1/3 bardak sirke, biraz sıcak ama kaynar olmayan su ve 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanını karıştıralım. Koltuklarda bulunan lekeleri çıkarmak için mükemmel çalışacak. Lekenin üzerine ince bir tabaka halinde sürelim. Birkaç saat bekletelim. Ardından süpürelim.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 9

Fayans arası derz nasıl temizlenir ondan bahsedeceğiz. Küfleri, kirleri kolayca temizleyeceğiz. Sirke ve karbonattan bir karışım oluşturalım. Fayans aralarını ovalayarak temizleyelim. Karışımı birkaç dakika bekletelim. Sonrasında suyla durulayalım.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 6

Sırada fırın temizliği var. Küçük bir kaba biraz amonyak dökelim. Gece boyunca fırın içinde bekletelim. Sabah fırını temizlemek daha kolay olacaktır. Koku uzun süre kalmayacaktır. Ama pencereleri açık şekilde çalışmak daha uygun olacaktır. Yada maskeyle.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 8

Kireçlenmiş musluklar nasıl temizlenir? Muslukları uzun süre temiz tutmak için yağlı kağıt ile silebilirsiniz. Yakında kendinizi banyo temizliği yaparken daha az zaman harcarken bulacaksınız.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 1

Şimdi mikrodalga temizliğine değinelim. 1 bardak suyu büyük bir kap içine dökelim. Suyun içine birkaç yemek kaşığı sirke ekleyelim. Mikrodalga içine yerleştirip çalıştıralım. Cam buharlaşmaya başlayıncaya kadar bekleyelim. Kapatalım. 15 dakika bekleyelim. Daha sonra kapağı açıp nemli bir bezle silelim.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 7

Halıdaki lekeler nasıl çıkar? Halıdaki lekeli alanı silerek nemli hale getirelim. Lekeli bölgeye karbonat serpelim. 10 dk bekleyelim ve ardından süpürelim. 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştıralım. Karışıma 1,5- 2 bardak ılık su ekleyelim. Lekenin olduğu alanı iyice silelim. Kurumasını bekleyelim.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 5

Gümüş eşya temizliği nasıl yapılır  şimdiki konumuz. Büyük bir kap alalım. Alüminyum folyo ile kaplayalım. İçini sıcak su ile dolduralım. Yarım bardak tuz ve yarım bardak karbonat ekleyelim. Gümüş eşyaları bu karışımda 30 dakika bekletelim. Ardından durulayalım. Kuru yumuşak bezle kurulayalım.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 4

Doğrama tahtası temizliğine değinelim. Tahtaların kuru olduğuna dikkat edelim. Ardından tuzla ovalım. Şimdi süngeri sıcak suya batırarak sünger fırça ile iyice ovalayalım. Durulayalım. Gerekirse işlemi tekrar edebiliriz.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları

Araba döşemesi nasıl temizlenir? Bu konuya değinmesek olmazdı. Su ve bulaşık deterjanını 1 e 1 oranında sprey şişesinde karıştıralım. Karışımı döşemeye 10 cm mesafeden püskürtelim. Yumuşak kıllı bir fırça ile ovalım. Sonrasında temiz bir bez ve ılık su ile ovalım. Sonra kurumasını bekleyelim.

Hayat Kolaylaştıracak 11 Pratik Temizlik Tüyoları 3

Kaynak : https://brightside.me/creativity-home/12-great-tricks-for-cleaning-things-you-thought-would-stay-dirty-forever-210255/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler