Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hangi Yemek Daha Lezzetlidir? Hızlı Pişen mi, Yavaş Pişen mi?

Hızlı Pişen Yemek mi Daha Lezzetlidir, Yoksa Yavaş Pişen Yemek mi Daha Lezzetlidir?

Yemek yapmak bir sanattır. Özellikle yemekler özenilerek ve bilinçli bir şekilde pişirildiği zaman ortaya harika yemek manzaraları çıkar. Ancak yemeğin görselliği kadar  pişirmesi de önemlidir. Yemeği kendi özsuyu ile pişirmek en sağlıklı pişirme yöntemidir. Ayrıca bu yöntemle besinlerde vitamin ve mineral kaybı minimum seviyeye inmektedir.

Çok uzun sürede pişen yemekler daha lezzetli olmaktadır. Kısık ateşte pişen sebze yemekleri içten dışa doğru pişerek kendi içinde bulunan suyu ile pişip lezzetli hale gelir. Yüksek ısıda pişen yemekler dıştan içe doğru piştiğinden yemeklere su katmak zorunda kalabilirsiniz. Ne kadar su katarsanız yemeklerin tadı bir o kadar tatsızlaşır. Bu yüzden pişirdiğiniz yemekleri kısık ateşte pişirmeye önem göstermelisiniz. Ayrıca kısık ateşte pişirilen yemeklerde buharı içine hapsolduğu için yemeğinizde vitamin ve mineral kaybı olmaz.

Hangi Yemek Daha Lezzetlidir? Hızlı Pişen Yemek mi, Yavaş Pişen mi?

Lezzetli Yemek Nasıl Pişirilmeli?

Her yemeğin kendine özgü pişirilme tekniği bulunmaktadır. Önemli olan ne nasıl pişirilir? Bunu bilmek gerekir. Sebze yemekleri genelde tencerede pişer. Tencere yemeklerini pişirirken ocağınızın altı daima kısık olmalıdır. Sebzeleri pişirirken hangi baharatın hangi yemeğe yakıştığını bilmek yemeğinize lezzet katacaktır.
Lezzetli bir yemek pişirmek istiyorsanız işe soğanlardan başlamalısınız. Soğan Türk mutfağında genelde bütün tencere yemeklerinde kullanılır. Soğanlı bir yemek pişirmeyi düşünürseniz, önce soğanları azıcı zeytinyağı ile pembeleşene kadar kavurun. Soğanları yakmamaya özen gösterin. Yanık soğan kokusu yemeğin tadını ve kokusunu etkiler.

Taze olarak yapılan yemeklerinizi daha sonra ısıtmak zorunda kaldığınız da yine kısık ateşte ısıtılmasına dikkat etmelisiniz. Patates ve ıspanak yemeğini pişirdiğiniz gün tüketmeye özen gösterin. Zira bu iki sebze çok çabuk bakteri üretirler. Dolayısıyla ertesi güne kalan patates ve ıspanak yemeği bakteri yuvası olmuş demektir.

Baharatlar yemek pişirirken başvurmanız gereken önemli lezzet kaynaklarından biridir. Ayrıca hangi besin ile hangi baharatı pişireceğinizi bilmek size sağlıklı yemekler yapmak konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin ete bir miktar kimyon atmak etin daha çabuk pişirdiği gibi, yemek yenildikten sonra hazmını da kolaylaştıracaktır.

Yemeklerin içine et koymak kişisel bir tercihtir. Et özellikle gelişim aşamasında olan çocukların beslenmesinde önemli rol oynar. Ancak yemek yaparken çok fazla yağlı et tercih etmeniz yemeğin ağır olmasına sebep olur.
Yemek yaparken sağlıklı bir yemek yapmak istiyorum derseniz yemeğe kullandığınız yağ, zeytinyağı veya tereyağı olmalıdır. Bunlar doğal yağlardır ve vücudun ihtiyacı olan yağ gereksinimini karşılar. Ayrıca doğal olduğu için vücut bu yağları depolamaz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler