Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kuru Soğan Nasıl Ekilir?

Bugünkü pratik bilgiler konumuz kuru soğan nasıl ekilir. Tam bu aylarda ekmeye başladığımız sebzelerden. Yaz kış her zaman çarşıda pazarda bulduğumuz yemeklerin vazgeçilmezi. Soğan turşusu, soğan salatası olarak da tükettiğimiz besin kaynaklarından. Evde, bahçede, tarlada, saksılarda kendi soğanımızı yetiştirebiliriz. Bugün ona değineceğiz. Bahçe işleriyle uğraşanlar için evde ekim dikim yapmayı sevenler için geçtiğimiz günlerde sarımsak ekimi nasıl yapılır bahsetmiştik. Dilerseniz saksılarda da yetiştirebilirsiniz. Bahçede sebze yetiştirmenin püf noktalarını önceki içeriklerimiz arasından bulabilirsiniz. Bahçede karbonat, epsom tuzu, kahve telvesi, kül gibi malzemeleri de kullanıyoruz. Odun küllerinin kimsenin bilmediği 14 kullanım yöntemi ilginizi çekebilir. Mutlaka okumanız gereken içeriklerden. Şimdi de soğanlar ne zaman ekilir, soğan nasıl ekilir ondan bahsedelim.

Baş Soğan Nasıl Ekilir?

Bahçeye, tarlaya soğan ekmenin en güzel zamanlarından biridir sonbahar. Sonbaharda soğan ektiğimizde yaz ayları geldiğinde daha erken soğan hasat etmemizi sağlar. Sonbaharda soğan ektiğimizde soğanlar daha büyük, daha tatlı ve daha lezzetli olacaktır. En iyi sonuçları almak için isterseniz hem sonbaharda hem de ilkbaharda soğan ekebilir sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Sonbaharda ekilen soğanlar daha erken olgunlaşır. Haziranda hasat etmeye başlayabilirsiniz.

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 8

Soğan Ne Zaman Ekilir?

Arpacık soğan ekebiliriz. Yöreye göre sıcaklıklar değişmektedir. Eylülde, Ekimde, Kasımda ekebiliriz. Tohum ekmek biraz zor olabilir. Özellikle bahçe işlerine yeni başlayanlar için. O yüzden arpacık soğanları düzenli olarak dikmek dala kolay olacaktır. Sonbaharda beyaz, sarı, kırmızı soğanlar ekebilirsiniz.

Soğan ekimine geçecek olursak  eğer kompost kullanıyorsanız soğanları ekeceğimiz bahçeye kompost uygulaması yapabilirsiniz. Bahçeye 5 cm genişliğinde hendekler kazıyoruz. Soğanların sivri kısımları yukarı bakacak şekilde dikiyoruz. Soğanlar arasında 10 – 15 cm boşluk bırakıyoruz. Bu boşluklar soğanların büyümesi için yeterli alan sağlayacaktır.

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 7

Soğanları ekip üzerini toprakla kapattıktan sonra üzerini samanla, kuru yapraklarla örtebiliriz. Soğanlar filizlenmeye başladığında dondan korumak için üzerine biraz daha saman, yaprak dökebiliriz.

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 5

Ekme işlemini bitirdikten sonra soğanları sulayalım. Sonbaharda yağan yağmurlar soğanın yetişmesi için yeterli suyu sağlayacaktır. Uzun dömemli yağmurlar yağmadığı kuraklık yaşandığı zaman gerekli su verilmelidir. Kış için uykuya daldığından suya gerek yoktur.

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 1

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 4

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 9

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 2

Kuru Soğan Nasıl Ekilir? 3

Kuru Soğan Nasıl Ekilir?

Kaynak : https://oldworldgardenfarms.com/2021/08/12/how-to-plant-fall-onions/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler