Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Domates ve Diğer Sebzelere Neden Süt Vermeliyiz

Sütün vücudumuz için çok fazla faydası var. Peki sebzeler içinde faydalı olabileceğini düşündünüz mü? Organik bahçecilik fikirleri, balkon bahçeciliği hakkında birçok pratik bilgiden bahsetmiştik. Bugün ise domates ve sebzelere neden süt vermeliyiz ondan bahsedeceğiz. Bahçelerde sütü gübre olarak kullanmak çok eskilerden bugünümüze kadar gelen bir yöntem. Bitkilerin büyümesine yardımcı olmasının yanı sıra bitkileri sütle beslemek bitkilerin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Sütün bahçemizdeki bitkilere, çiçeklerimize faydasına geçmeden önce daha önce paylaştığımız pratik bilgilere değinelim.

Domates ve Diğer Sebzelere Neden Süt Vermeliyiz 1

Mesela bahçelerimizde karbonat da kullanabiliriz. Eğer ne işe yaradığını merak ediyorsanız bitkilerde karbonat kullanmanın faydalarını okuyabilirsiniz. Bahçemizde odun külünü de kullanabiliriz. Odun külünün bilmediğimiz birçok faydası var. Detaylara ise odun küllerinin kimsenin bilmediği 14 kullanım yöntemini incelemenizi öneririm. Bahçede içtiğimiz kahveleri de kullanabiliriz. Bahçede ve evde kahve kullanmanın faydaları saymakla bitmez. Bahçemizde epsom tuzu, kibrit çöpü de kullanabiliriz. Faydalarına önceki içeriklerden ulaşabilirsiniz. Şimdi sebzelere süt verilir mi onu öğrenelim.

Süt Gübresinin Bitkilere Faydası Nelerdir?

Domates ve Diğer Sebzelere Neden Süt Vermeliyiz 3

Süt sadece insanlar için değil bitkiler içinde oldukça faydalı bir besindir. İnsanların ve bitkilerin kalsiyum ihtiyacını karşılıyor. Çiğ veya pastörize edilmemiş inek sütü hayvanlar ve insanlar için oldukça faydalı olduğu kadar bitkiler içinde faydalıdır. Bitkiler için faydası ise bitki sağlığını ve verimin arttıran proteinler, B vitamini ve gerekli şekerleri içerir.

Bizim gibi bitkiler de büyümek için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bitkiler bodur görünüyor ve tam boyutlarına ulaşmadığında kalsiyum eksikliği olduğunu gösterir. Genellikle kabak, domates ve biberde görülür. Çiçeklerin çürümesi kalsiyum eksikliğine işaret eder. Bitkileri sütle beslemek yeterli nem ve kalsiyum almalarını sağlar. Bitkileri sütle beslemek yaprak bitleri içinde kullanılmıştır. Süt mantar önleyici madde olarak da kullanılmıştır.

Domates ve Diğer Sebzelere Neden Süt Vermeliyiz 2

Bitkileri Süt Vermenin Zararları

  • Bitkilerde çok fazla süt kullanmak iyi bir fikir olmayabilir. İçindeki bakteriler bozularak kötü bir kokuya, solgun ve zayıf büyümeye neden olabilir. Sütün içindeki yağda bozulduğunda hoş olmayan kokulara neden olabilir.
  • Yaprakları parçalayan iyi huylu mantarlar estetik açıdan güzel görünmeyebilir.
  • Kurutulmuş yağsız süt turpgillerden bitkilerde siyah çürümeye, yumuşak çürümeye neden olduğu görülmüştür.

Peki bahçelerde süt gübresi olarak neler kullanabiliriz. Tarihi geçmiş sütleri kullanabilirsiniz. Geri dönüşüm için mükemmel bir yöntem. Taze süt, kaynatılmış süt hatta süt tozu da kullanabilirsiniz. Ancak kaynatılmış süt besinlerin kaybolmasına neden olabilir. Sütü suyla seyreltmek oldukça önemlidir. % 50 süt % 50 su oranında karışım oluşturabilirsiniz.

Süt gübresini uyguladıktan sonra bölgeye herhangi bir kimyasal ilaç veya gübre uygulamayın. Sütte bulunan faydalı besinleri etkileyebilir.

Kaynak : https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler