Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler

Evimizde camın önünde, balkonda, mutfakta veya diğer alanlarda yetiştireceğimiz bitkilerden bahsedeceğiz bugün. Kırılan fincan takımları, çorba kaselerini saksıya dönüştürüyoruz. Kupa fincan bardakta yetişen bitkiler yetiştiriyoruz. Sebze meyve dediğimiz anda ilk aklımıza gelen bahçeler, tarlalar oluyor. Evimizde küçük bir bahçe oluşturabiliriz. Cam önleri, balkonlar, sehpa üzeri, masa üzeri… Bizim minik bahçelerimiz olabilir. Bardakta sebze yetiştirmenin birçok avantajı var. Birçoğu aklımıza bile gelmemiş olabilir. İlk başta tasarruf etmemizi sağlar. Çocuklarımız tablet, telefon, TV başından kalkmıyorsa sebze yetiştirmek onlar içinde iyi gelebilir. Aşama aşama nasıl büyüdüklerini incelerler. Saksıda yetişen sebzelere geçmeden birkaç pratik fikirlere değinelim. Bahçelerimizde de sebze meyve dikimi ile uğraşanlar için çok güzel fikirler, tüyolarımız var. Bahçede sebze yetiştirmenin püf noktalarını inceleyebilirsiniz. Saksıda yetişen en iyi 8 sebzeler arasında soğan, salatalık, domates gibi sebzeler var. Evde kolayca yetiştirebileceğimiz 7 şifalı bitki içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Çok faydalı bilgiler var.

Evde Sebze Yetiştirmek

Günlük hayatta çok kullandığımız sebzeleri fincanda yetiştirebiliriz. Şimdi onlardan bahsedeceğiz. Kupa fincan bardakta yetişen bitkileri öğrenmenin tam zamanı. Bahar geldi ve ekim dikiş işleri yavaştan başlıyor.

1- Fesleğen

Ev içinde veya ev dışında kolaylıkla yetişen bitkilerden. 15 cmlik bir fincan, saksı içinde yetiştirebilirsiniz. Fesleğeni sularken yapraklarını, gövdesini ıslatmaktan kaçınalım. Direk toprağı sulayalım. Her gün düzenli olarak güneş ışığı alması gerekir. İç mekanda yetiştirdiğimizde güneş gören bir yerde konumlandırmalıyız.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler

2- Maydanoz

Yemeklerinize, salatalarınıza maydanoz eklemeyi seviyorsanız evde bardakta, saksıda yetiştirebilirsiniz. Çok güneş istemeyen bir bitki olduğu için küçük büyük her evde rahatlıkla yetişir. Toprağı nemli tutmanız gerekir. Tabi fazla sulama yapmıyoruz.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 4

3- Kekik

Küçük alanlarda kekik yetiştirmek en popüler seçeneklerden biri. Düzensiz büyüdükleri için kaplarda yetiştirmek biraz kontrol altına alacaktır. Güneşli bir yer seçmeniz yeterli olacaktır. Eğer balkonda yetiştiriyor ve kış aylarındaysak içeri almayı unutmayın.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 3

4- Biberiye

Bardakta yetiştirilen bitkilerin başında geliyor. İnsan sağlığına çok faydalı olduğu biliniyor. Bardakta yetiştirmek kolay olacaktır. Drenaj için bardak dibine toprak ekleyebiliriz. Sulamasını toprak kurudukça yapabiliriz.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 7

5- Biber

İster kırmızı, ister yeşil, ister sarı biber fark etmez bardakta, saksıda biber yetiştirebilirsiniz. Küçük alanlarda büyümeyi çok seviyorlar. Her gün 8 saat güneş aşığı alması yeterli. Evde güneş gören bir yerde yetiştirebilirsiniz.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 5

6- Marul

Bardakta, saksıda yetiştirmek kolay olan sebzelerden. Doğrudan güneş ışığı alması yeterli. Güneş ışığı gören bir yerde yetiştirebilirsiniz.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 2

7- Yeşil Soğan

Yeşil soğanları bardakta yetiştirebiliriz. Yeterli sulama, yeterli güneş ışığı ile kolayca büyüyecekler.

Kupa Fincan Bardakta Yetişebilen Bitkiler 6

Kaynak : https://gardeningsoul.com/7-plants-to-easily-grow-in-cups/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler