Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki

Saksıda muz nasıl yetiştirilir, saksıda soğan nasıl yetiştirilir gibi birçok pratik fikirlerden bahsettik. Bugün ise saksıda yetişen 10 doğal tıbbi bitkiden bahsedeceğiz. Saksılarımızda birçok bitkiyi, meyveyi yetiştirebiliriz. Mesela yazın en çok sevdiğimiz meyvelerinden bir tanesi domates. Domates meyve midir yoksa sebze midir. Evet çoğumuz sebze olarak biliyoruz. Ama çekirdekli olduğu için meyvedir. Saksılarda domates yetiştirebiliriz. Nasıl mı diye soruyorsanız hemen saksıda domates nasıl yetiştirilir öğrenebilirsiniz. Saksıda muz da yetiştirebiliyoruz, salatalık da. Önceki içeriklerimizden bulabilirsiniz. Saksıda sarımsak nasıl yetiştirilir paylaştığımız diğer içeriklerden. Saksıda yetişen en iyi 8 sebzeyi de incelemenizi öneririm. E saksılarda sebze meyve yetiştirdik. Ya sinekler oluşmaya başlarsa. Sorun değil, oluşan sinekleri dert etmiyoruz. Neden derseniz saksı sineklerine doğal çözüm paylaştığımız konular arasındaydı. Şimdi saksıda yetişen bitkilere değinelim.

Balkonda Saksıda Neler Yetişir?

Kural şöyle aynı ortamı seven bitkiler birlikte iyi gider. Örneğin birlikte ekilebilecek bitkilerden bahsedelim. Bu bitkiler sıcak güneşli yerleri severler. Saksıda yetişen 10 doğal tıbbi bitkiden bahsedelim.

Adaçayı

Gölgeli ortamlarda da yetişse bile çok fazla güneş ışığı aldığında en lezzetli hale gelir. Adaçayı kumlu toprağı sever. Sonuç olarak zengin verimli toprakları tercih eden bitkilerle bir arada dikilmemelidir.

Kekik

Yetiştirilmesi kolay bitkilerden. Her türlü toprağa uyum sağlar. Kuraklığa oldukça dayanıklıdır. Yeterli güneş alması gerekmektedir. 4 -5 yıl sonra kokusunu kaybedebilir. Eski bitkileri değiştirmek gerekebilir.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 2

Biberiye

Taze ve kurutulmuş olarak kullandığımız baharatlardan. Mutfakta birçok tarifte kullandığımız bir bitki. Tohumlardan biberiye yetiştirmek zaman aldığı için biraz zordur. Daha hızlı yolu bitkiyi satın almak. Biberiyeyi çeliklerle çoğaltmak.

Mercanköşk

Az bakım gerektiren bitkilerden. Bahçıvanlığı yeni başlayanların sıklıkla ektiği bitkilerden. Haftada bir kez sulamak yeterli. Sulamayı unuttuğunuzda bu sorun olmaz. Kuraklığa dayanaklı bir bitkidir.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 5

Lavanta

Lavanta çeşitli iklimlerde yetişebilir. Serin, ılıman veya Akdeniz iklimleri için uygun olan bitkiyi subtropikal bölgelerde yetiştirebiliriz. Çoğaltmak istediğimizde 10 cm kesiklerle, çeliklerle çoğaltabiliriz.

Maydanoz 

Maydanoz bir otsu bitkidir. Tohumlardan kolayca çoğalır. Güneşli veya gölgeli bir yere koymamız fark etmez. Her yerde büyür. Toprak konusunda seçici değildir. Ancak çok kompakt olmayan toprağı seçin. Saksılarda yetişmesi en kolay bitkilerden.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 6

Kişniş 

Kişniş bol miktarda sabah güneşini sever. Bu yüzden sabah güneşini iyi gören bir yere koymalıyız. Gün boyu güneş ışığı almayı sevmez. O yüzden öğleden sonra güneş ışığı almamalı. Toprağı nemli tutalım. Çok fazla su kökleri çürütecektir.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 7

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 12

Tarhun

Tarhun bitkisini düzenli olarak budamak gerekir. Özellikle soğuk iklimlerde köklerin donmaması, zarar örmemesi için kökleri samanla koruyabiliriz. Sağlıklı tarhun bitkileri için İlkbahar veya sonbaharda 3 -4 yılda bir çoğaltın. Bu şekilde yeni bitkiler yetiştirebiliriz.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 13

Fesleğen

İyi drene edilmiş toprak ve bol güneş ışığını sever. Sık sık toplanmayı sever. Taze büyümeye devam eder. Fesleğenler çiçek açmaya başladığında aroması azalır.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 9

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 10

Nane

Saksılarda çok yıllık otlar arıyorsanız nane dikmeyi düşünebilirsiniz. Naneyi bir yerde gördüğünüzden 1-2 parça getirip dikebilirsiniz. Çok çabuk çoğalan bir bitki. Naneyi salatalarda, yaz içeceklerinde, kış çayında kullanabiliriz. Kurutabilir yemeklerde kullanabiliriz. Nemi ve bol zengin toprağı sever.

Saksıda Yetişen 10 Doğal Tıbbi Bitki 11

Kaynak : https://gardeningsoul.com/companion-gardening-10-herbs-that-grow-well-together-in-pots-and-containers/

www.savvygardening.com/best-herbs-for-container-gardening/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler