Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Cam Yüzeyindeki Lekeler İçin Yöntemler

Cam temizliği hepimizin öncelik alanlarındandır. Bu yüzden cam temizliği nasıl yapılır buna değinelim. Cam yüzeylerde leke oluşumu diğer zeminlere göre çok daha kolaydır. Camın su tutma özelliği nedeniyle yağmurlu ve rüzgârlı havalarda camlar hemen leke tutar. Lekeler kolay oluştuğu halde çıkarması zordur. Cam yüzeyde oluşan lekeleri çıkarmak için şu uygulamaları yapabilirsiniz.

Cam Yüzeyi Temizlerken Yapılacaklar

  • Eğer uzun süredir temizlenmeyen ve tabakalaşmış bir yüzeyi temizliyorsanız, alkol ve tinerden yardım alabilirsiniz. Camlardaki lekeler için en hızlı çözüm alkol, tiner gibi yanıcı maddelerdir. Elbette sınırlı ve zarar vermeyecek koşullarda uygulamak şartıyla. Önceliği alkole vermenizde fayda var. Saf alkolü yumuşak bir beze dökün ve yüzeydeki lekenin üzerine ovalayarak uygulayın. Alternatif olarak kolonyayı tercih edebilirsiniz. Tineri ev dışındaki cam yüzeylerde kullanmaya özen gösterin.
  • Beyaz sirkeden yardım alın. Birçok kimyasal ürünün çıkaramadığı inatçı lekeleri beyaz sirke çıkarır. Su ve asetik asit karışımından oluşan damıtılmış beyaz sirke, keskin bir kokuya sahiptir. Sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Özellikle cam bardaklardaki bulaşık makinesi kaynaklı su lekelerini bu yöntemle çıkarabilirsiniz. Koku giderici özelliği ile de avantajlı bir yöntemdir. İsterseniz bulaşık makinelerinde de kullanabilirsiniz.
  • Ön temizlik yapın. Uzun süredir temizlenmeyen camdaki lekelerin tam anlamıyla yok olması için önce tozunu ve yüzeysel lekeleri yok edin. Kâğıt havlu ya da bez parçasıyla yapabilirsiniz.
  • Su ve beyaz sirke ile inatçı kirleri yok edin. Daha güçlü etki için sirkeyi artırın.
  • Yaptığınız karışımı yüzeye uygulayın.
  • Ufak parça bırakmayan bez yardımıyla yüzeyi ovalayın.
  • Lekelerin temizleme esnasında dağılmaması için hızlı bir şekilde ovama yapın ve lekeleri yok edin.
  • Kurulamada mikro fiber bezi tercih edin. İz bırakmayacaktır. Gazete kâğıdı da olabilir fakat daha kirli bir yöntemdir.

Cam Yüzeyindeki Lekeler İçin Yöntemler

Cam temizliğinde beyaz sirkeyi farklı yüzeylerde de kullanabilirsiniz. Sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Sadece her yüzeyde dikkate dilmesi gereken nokta camı çizmeyen ürünler kullanmaktır. Cam yüzeyde kuşlardan kalan izler varsa sivri bir cisim kullanmamaya özen gösterin. Camınızı çizebilir, hatta istem dışı bir kuvvetle çatlatabilirsiniz. Onun yerine bir beze alkol damlatın ve dışkının olduğu yere sürün.

 

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler