Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dar Gelen Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Yeni aldığınız ayakkabı küçük geldiyse, nasıl genişletilir diye araştırmayın, iade imkanı varsa iade edin genişletmeyi düşünmeyin. Aldığınız ayakkabı beğendiğiniz bir model ve başka yerde bulamadıysanız tabi o ayrı, onu genişletmek isteyebilirsiniz. Evde spor ayakkabı 1 numara nasıl  büyütülür? Spor ayakkabı genişler mi? Deri ayakkabı nasıl genişletilir? sorularınıza internetten cevaplar bulabilirsiniz. Sıkan ayakkabı için pratik çözümler elbette var, ama evde yapacağımız denemelerin pek bir faydası olmayabilir. Ancak küçük sorunları evde çözebilirsiniz. Bu yazıdan sonra daha önce sizlerle paylaştığımız eski ayakkabı yenileme fikrini içeren yazımızı da okuyabilirsiniz.

Dar Gelen Ayakkabı Nasıl Genişletilir? 1

Dar Sıkan Ayakkabı için Çözüm

Kalıbını 1 numara büyütme iddiasında olanlar bu iddialarında yanılıyorlar. Videodan alacağınız bilgiler size yeter. Evde yapılacaklar yada ayakkabıcıda yapılacaklar detaylı bir şekilde anlatılmış. Ayakkabıya zarar  vermek istemiyorsanız, gördüğünüz her tekniği kullanmayın.

Ayakkabının içerisine poşetle su doldurup buzdolabına koyma fikrinin faydalı olması için su dolu poşet, katı, esnek olmayan bir şeylerle sıkıştırılması gerekir. Bunun sebebi su donma noktasındayken hacmini % 8 oranında arttırır, dolayısıyla bulunduğu kabın hacmini de arttırır. Hacmi artan su kolay olan tarafa genişleyecektir. Onun için katı bir maddeyle sıkıştırdığımız su dolu poşet ayakkabının önüne ve yanlarına baskı yapabilecektir. Bu şekilde yapıldığında beklediğiniz etkiyi görmeniz mümkün olabilir. Katı bir malzemeyle sıkıştırmaz, koyduğunuz malzeme esnek olursa bu işlem  hiç bir işe yaramaz. İçerisine sudan etkilenen malzemeler koyup dışarıdan ıslatarak ayakkabı genişletmeniz mümkün değil. Dışarıdan uyguladığınız sıvı içeriye nüfus ederse içerideki malzemenin formu bozulur, bu yüzden işinize yaramaz.

Birazda ayakkabıların daralmaması için neler yapabiliriz ona bakalım. Ayakkabılarınızın geneli ıslandığında, kurumaları için güneşe koymayın. Doğrudan güneş ışığı almayan, aydınlık bir yerde kendi halinde kurumasını bekleyin. Kalorifer petekleri de kurutma için kullanmamanız gerekenler arasında. Ayakkabı içerisine koyacağınız gazete parçaları ve müsvedde kağıtlarla kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Ama sık sık kağıtları değiştirmeniz gerekebilir.  Dar gelen ayakkabı nasıl genişletilir, kullandığımız ayakkabılar nasıl korunur, bakımları nasıl yapılır, konulu yazımıza burada son veriyoruz.

Son bir uyarıyla bitirmek isterim. Her şeyin bir sınırı var. Ayakkabılarınızın esneme sınırlarını bilemezsiniz, istenmeyen yırtılmalar ve kopmalarla karşılaşmamak için dikkatli olun ya da ayakkabınızı bir ayakkabıcıya götürün. Kolay gelsin.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler