Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Muz Kabuğuyla Yapılacak 10 Faydalı Şey

Düzenli olarak günde 1 adet muz yenmeli. Muzlar vitamin ve minerallerle doludur. Yoğun bir spor çalışmasından sonra kasların iyileşmesi için yenmeli. Çünkü iyi bir potasyum kaynağı. Ara öğün olarak tüketilebilir. Yediğimiz muz kabuklarını çöpe atmıyoruz. Muz kabuğuyla yapılacak 10 faydalı şeyden bahsedeceğiz.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey

Muz kabuğundan, muzdan daha önce bahsetmiştik. Şimdi ona değinelim daha sonra muz kabuğu ne işe yarar onu öğrenelim. Muz çiçeğinin şaşırtıcı sağlık faydalarından bahsetmiştik. Anemiye, cilde çok faydalı. Evde diş beyazlatmanın doğal yöntemlerinde acaba ne kullanıyoruz. Eğer kilo verme sürecindeyseniz muz ile kolay kilo verdiren içecek tarifi hazırladık.

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz kabuğu faydalarından bahsedeceğiz. Muz kabuğuyla yapılacak 10 faydalı şeylerden bahsedeceğiz. Severek muz yiyoruz. Muz yedikten sonra kabuklarını atmıyor değerlendiriyoruz.

1- Kompost Yapın

En popüler ve en kolay kullanımlardan biridir. Yediğimiz sebzelerin, meyvelerin kabuklarını kompost yapmak için kullanabiliriz. Kuruyemiş kabuklarını kullanabiliriz. Muz kabuğu potasyum ve fosfor kaynağıdır. Bitkilerde kök gelişimini destekler. Muz kabukların çok fazlası kompost dengesini bozabilir. Bu konuya dikkat edelim. Fazla muz kabuğu vara ağaç yaprakları, dalları ekleyebilirsiniz kompostlara.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 5

2- Sıvı Gübre Yapın

Bitkileri beslemek için sıvı gübre olarak muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Bir şişe veya kovaya muz kabuklarını koyalım. Birkaç gün yumuşamasını bekleyelim. Daha sonra bu karışımın bir kısmını 5 kısım su ile karıştıralım. Çiçekleri ayda 1 kez bu su ile sulayalım.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 19

3- Fideleri Besleyin

Muz kabuklarını küçük parçalar halinde keselim. Fidelerin diplerine, güllerin diplerine gömelim. Bitkilerin köklerini geliştirecek. Bitki hastalıklarına karşı koruyacak. Besin takviyesi sağlayacak. Domates fideleri ve güller için çok ideal olacaktır. Tohumlara ve fidelere doğrudan temas etmemelidir. Yakabilir.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 12

4- Kuru Gübre Yapın

Muz kabuklarını kurutarak kuru gübre yapabilirsiniz. Muz kabuklarını kuruttuktan sonra öğütebilir toprağınıza serpebilirsiniz.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 13

5- Yaprak Bitlerinden Kurtulun

Birkaç parça olgun muz kabuğunu yaprak biti oluşturacak sebzelerin toprağın hemen altına gömelim. Kabukların çürümesinden dolayı oluşan gazlar yaprak bitlerini uzaklaştıracaktır. Muz kabukları biraz tatlı kokusu olduğu için eşek arısı, kemirgen ve diğer zararlıları çekecektir. Bu yüzden dozu iyi ayarlamalıyız. Birkaç küçük yaprak yeterli olacaktır.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 7

6- Salon Çiçek Yapraklarını Parlatmak

Muz kabuklarının etli tarafları ile çiçeklerin yapraklarını ovalım. Tozları almak ve onlara güçlendirmek için harika.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 14

7- Hayvanları Besleyin

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 2

8- Böcek Isırıklarını Rahatlatın

Meyve asitleri, vitaminler, mineraller ağrıyı ve kaşıntıyı gidermede yardımcı olur.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 17

9- Cildinize Işıltı Katın

2 -3 günde bir yüzünüze bir parça olgun muz kabuğu sürebilirsiniz. İçinde bulunan meyve asitleri, mineraller cildi pul pul döküp besleyecektir. Daha pürüzsüz, genç görünecektir.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 3

10- Siğillerden Kurtulun

Gitmeyen siğillerden bıktıysanız, eczaneden birçok ilaç alıp kullandıysanız ve hala kurtulamadıysanız işte size çok güzel bir fikir hazırladık. Her gece yatmadan önce üzerine olgun muz kabuğu sarabilirsiniz. Düzenli yaptığınızda 2 haftada gibi bir sürede geçecek.

Muz Kabuğuyla Yapılacak 20 Faydalı Şey 9

Kaynak : https://www.comment-economiser.fr/20-choses-utiles-a-faire-avec-une-peau-de-banane.html#

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler