Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerin beyazlığını belki sizlerde benim kadar önemsiyorsunuzdur. Bunun için sizlere evde doğal diş beyazlatma tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Dişler kuşkusuz hepimiz için önemlidir. Zira yemekten zevk almanın, konuşmanın düzgün olmasının başlangıcıdır. Bunun yanında karşı taraftaki kişiler tarafından da oldukça dikkat çekicidir. Nitekim Peygamber Efendimiz SAV de diş temizliğine oldukça önem vermiştir. Hatta dişlerinin inci gibi beyaz olduğu söylenir. Zaten aksi olsa insanlar sizi dinlemekten pek hoşlanmaz.

Günümüzde dişlerimize etki eden birçok yiyecek ve içecek mevcut ve bunlardan da vazgeçemiyorsak aşağıdaki diş beyazlatma yöntemleri yardımcımız olacaktır. Bu yöntemler haricinde dişlerinizin beyaz kalmasını istiyorsanız kesinlikle sigara içmemelisiniz. Çay ve kahve de dişlerinin renginin sararmasında en büyük rolü oynuyorlar. Asitli içeceklerden de olabildiğince uzak durmalısınız. Zaten bu belirttiklerimin zararı faydasını sıfırlıyor. Belki faydalı diyeceğimiz biraz kahve ve çay fazla olmamak kaydı ile.

Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizi diş hekimine giderek beyazlaştırmak istemiyorsanız, evinizde bulunan doğal malzemelerle de bunu başarabilirsiniz.

  1. Sofra tuzu: Sofra tuzu doğal beyazlatıcılardandır. Diş fırçanıza bolca dökeceğiniz tuzla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Diş eti iltihaplanmalarında da tuz kullanılabilmektedir. Fakat yine de dişlerinizi fırçalarken tuzu diş etlerinize çok fazla değdirmemeye özen gösterin.
  2. Karbonat: En çok tercih edilen diş beyazlatıcı olan karbonatı da aynı şekilde fırçalayarak kullanabilirsiniz. Dişlerdeki bazı bakterilerin ölmesini sağlar. Bu kulağa faydalı gelse de çok sık yapmanız halinde ağzınızda ve dişlerinizde bulunan yararlı mikroorganizmalara da zarar verebilirsiniz. En fazla 10 günde bir uygulayın. Aynı zamanda karbonhidratın diş taşlarını temizlemeye de katkısı olduğu düşünülmektedir.
  3. Gliserin: Gliserinin anti bakteriyel etkisi vardır. Dişlerinizi doğal olarak beyazlatmak için az miktarda uygulayabilirsiniz.
  4. Muz: Muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize birkaç dakika kadar sürerseniz beyazlamaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.
  5. Çilek: Çileğin de dişler üzerinde beyazlatma etkisi vardır. Yarıya böldüğünüz çilekle dişlerinizi 2-3 dakika kadar ovalayın. Haftada 1 kez uygulayın.
  6. Adaçayı: Dişlerinizi fırçalayıp iyice çalkaladıktan sonra birer çay kaşığı karbonat, adaçayı ve tarçından yaptığınız karışımla dişlerinizi temizleyin. Bir hafta boyunca her akşam tekrarlayın. Bir haftanın sonunda beyazlamaya başladığını fark edeceksiniz.
Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler