Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

40 Yaşından Sonra Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu

Sağlıklı bir yaşam için hastalıklardan korunmak için kilo almamaya ideal kilomuzda kalmaya dikkat etmeliyiz. Son 1 yıl içinde dünya olarak herkes evde. Hamur işleri, pastalar, börekler, tatlılar, çeşitli yemekler yaptık. Pandemi, covid 19, corona virüs sebebi ile evlerdeyiz. Hareketsiz kaldık. Kilo almaya başladık. Birde 40 yaş üstünde isek aldığımız kiloları vermek daha zor olacak. Bugün 40 yaşından sonra kilo vermenin 8 etkili yolunu paylaşacağız. Hızlı kilo verme yollarını, kilo vermede işimize yarayacak pratik bilgileri paylaşacağız. Bunun yanında evde egzersiz hareketleri ile destekleyebilir sağlıklı kilo verebilirsiniz.

40 Yaşından Sonra Metabolizma Nasıl Hızlanır?

40 Yaşından Sonra Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu 1

40 yaşından sonra metabolizma hızı her 10 yılda  % 5 oranında azalma gösteriyor. Günlük yaşamımızda istediğimiz kiloda kalmak için beslenme düzenimizden 100 kalori kadar kesmemiz gerektiği anlamına geliyor. Metabolizma hızının yavaşlaması kilo vermede de işimizi zorlaştırıyor. 40 yaşından sonra kilo vermenin 8 etkili yolu var. Şimdi bunlardan bahsedelim.

1-Doğru Egzersizleri Yapmak : Metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte günlük 30 dakika egzersiz yapmanın yanında haftada 4 -5 kez direnç egzersizi yapabilirsiniz. Günde 10.000 adım atmaya dikkat edelim. Formda kalmak, moralimizi yüksek tutmak, metabolizma hızını yükseltmek için oldukça önemli.

2Gerçekçi Hedefler Belirleyelim : Büyülü bir diyet, haplar, zayıflama kemerleri gibi yöntemlerle kilo vermek kulağa çok cazip geliyor. Çok gerçekçi değil maalesef. Bu tarz bilmediğimiz diyet listeleri, kemerler, haplar vücudumuza yarardan çok zarar sağlayabilir. Çok fazla ve hızlı kilo vermek yerine haftada 1 – 2 kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz. Yeme şeklimizi düzenlemeye, hayatımıza sporu eklemeye çalışalım.

40 Yaşından Sonra Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu 2

3- Vitaminleri İhmal Etmeyelim : 40 yaş üstü kadınların kalsiyum, B12, potasyum, magnezyum, D vitamini, omega 3, probiyotik gibi vitaminlere daha çok ihtiyacı var. Potasyum için avokado, kuru kayısı, muzdan karşılayabilirsiniz. Kalsiyum için badem ve yoğurt tüketebilirsiniz. D vitamini güneşten almaya çalışalım.

4- Hedeflediğimiz Programa Bağlı Kalalım : İyi bir kahvaltı yapalım, sporu hayatımıza koyalım, sağlıklı beslenelim.

40 Yaşından Sonra Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu

5- Dinlenmeyi Unutmayalım : Düzenli uyku vücudumuzun daha sağlıklı ve zayıf kalmasına yardımcı olur. Yatmadan önce telefonu, bilgisayarı kenara bırakıp düzenli, kaliteli uykuya odaklanalım.

6- Isıyı Azaltın : Kulağa ilginç gelebilir. Düşük sıcaklıklar uyurken bile yağ yakmamızı sağlar. Çünkü vücudumuzun ısınmak için daha çok enerjiye ihtiyacı vardır. Bilim adamları ev sıcaklığının 19 derece olmasını öneriyor.

7- Yeterince Su İçin : Yeterince su içmek şişkinliği azaltacak. Yeterince su içmek yaktığımız kalori miktarını artıracaktır. Su vücudun detoksuna da yardımcı olur. Yemeklerden önce 1 bardak su içmek iştahı kapatır alacağımız kalori miktarını azaltır. Soğuk su içtiğimizde vücudumuz onu ısıtmak için daha çok enerji harcayacaktır. Ve bu şeklide daha fazla kalori yakmamıza neden olacaktır.

8- Sağlığınızı Kontrol Edin: Tüm yaptıklarımıza rağmen hala kilo veremiyorsak karaciğerlerde veya tiroitlerde bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Başka nedenlerde olabilir tabiki ama en yaygın olanlar bunlar. Bu durumda bir doktora görünmek, doktor kontrolünde kilo vermek daha doğru olacaktır.

40 Yaşından Sonra Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu 3

Kaynak : https://brightside.me/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler