Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

Kimyasal içermeyen organik içeriklerle bulaşık makinesi deterjanı hazırlamak isteyenler için güzel bir içerik hazırladık. Son zamanlarda Filistin’de yapılan soykırım nedeniyle de bazı ürünlere boykot uygulanıyor. Bende boykota uyanlardanım. Türk Malı ürünlere yöneldim. Zaten onların ürettiği çoğu şeyi almıyordum. Çok zorlanmadım. Sadece temizlik ürünlerinde arayışa girdim. Sizde beğendiğiniz Türk Malı temizlik ürünleri varsa yorum kısmından bizlere önerilerinizi bildirebilirsiniz. Eğer hiçbir şekilde hazır kimyasal ürünler almayıp kendiniz yapmak istiyorsanız pratik bilgilerden hazırlayacağımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Bu paragrafta daha önce yaptığımız ev yapımı temizlik ürünlerinden bahsedeceğiz. Eğer yapmak isterseniz linke tıklayıp detayları incelemeniz yeterli. Mesela evde doğal sabun yapımından bahsetmiştik. İnceleyerek kendi sabunlarımızı yapabiliriz. Evde ıslak mendil yapımı da ilgimizi çekecek projelerden. Az önce katı sabun yapımından bahsetmiştik. Şimdi de sıvı sabun yapımından bahsedelim. Sıvı sabun nasıl yapılır tarifini inceleyebiliriz. Havalar ısındı. Yakında sivrisinekler çıkacak. Onlardan doğal yollarla kurtulmanın yolu ev yapımı sinek kovucu nasıl yapılır inceleyip, öğrenip, deneyerek sivrilerden kurtulabiliriz. Gelelim şimdi yeni içeriğe. Evde bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır öğrenmeye geçelim.

Ev Yapımı Bulaşık Makinesi Deterjanı

Mutfakta çok kullandığımız eşyalardan biri de bulaşık makineleri. Çeşitli markalarda, çeşitli özelliklerde bulaşık makineleri mutfağın baş köşesinde yerini alıyor. Kirli bulaşıkları doğru şekilde makineye yerleştirdiğimizde tertemiz çıkartıyor. Kendi temizlik ürünlerini yapmayı seviyorsanız kolay bir temizlik ürünü hazırladık. Hadi gelin evde bulaşık makinesi deterjanı nasıl yapılır öğrenmeye geçelim.

Doğal bulaşık makinesi deterjanı malzeme listesi

 • Ölçü kabı ve kaşık
 • Hava geçirmez kap
 • Silikon kalıp veya buz kalıbı
 • Karıştırma kabı
 • Tahta kaşık
 • 1 su bardağı çamaşır sodası
 • 1 su bardağı boraks
 • 1 su bardağı limon tuzu
 • 1 su bardağı koşer tuz
 • 1 su bardağı limon suyu

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 1

Tüm malzemeler hazırsa başlayalım. Limon tuzu yoksa şayet limon suyu kullanabiliriz. Eğer tablet olarak yapacaksanız buz kalıplarını, silikon kalıplarını kullanabiliriz. 1 yemek kaşığı deterjan alacak kalıpları seçebilirsiniz. Bulaşık makinesi deterjan çekmecesine sığacak bir tablet oluşturacağız.

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 2

 • Bir karıştırma kabına 1 bardak çamaşır sodası, 1 bardak boraks, yarım bardak toz limon tuzu, yarım bardak koşer tuzu ekleyip tahta kaşıkla iyice karıştırıp hava geçirmez bir kap içine yerleştirelim. Toz halinde deterjanımızı oluşturduk. Şimdi tablet yapalım.
 • Karıştırma kabına 1 bardak çamaşır sodası, 1 bardak boraks, yarım bardak koşer tuzu ve 4/3  bardak toz limon suyunu tahta kaşıkla iyice karıştıralım. Karışımdan 1 er yemek kaşığı kalıplara koyalım. 24 saat kalıplarda sertleşene kadar bekletelim. Daha sonra hava geçirmez bir kaba yerleştirelim.
 • Her kirli bulaşık için 1 -2 yemek kaşığı toz deterjan kullanabilirsiniz. Karışım biraz sertleştiyse kaşıkla ezerek karıştırabiliriz. Topaklanma olduysa atabiliriz. Makineyi her çalıştırdığınızda deterjanları veya tableti kullanabilirsiniz.

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 6

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 5

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 4

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır?

 

Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Nasıl Yapılır? 3

Kaynak : https://www.thespruce.com/dishwasher-detergent-recipes-1387928

www.pinsandprocrastination.com/homemade-dishwasher-detergent-tabs-borax-free/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler