Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Duvardaki Çizikler Nasıl Kapatılır?

Duvarda meydana gelen çatlaklar için. Çarpma ve sürtme sonucu duvarda meydana gelen döküntü ve çizikler için. Askı aparatı, çerçeve yada başka bir amaçla duvara sabitlenmiş bir şeyin duvardan kaldırılması sonucu ortaya çıkan delikler. Bunlar evin iç duvarlarında meydana gelen hoş olmayan görüntüler. Bu gibi durumlarla dış cephe duvarlarında da karşılaşmak mümkün. Bugün sizlere karşılaştığınız duvar kusurlarını kapatma konusunda bir kaç bilgi paylaşacağım, umarım faydalı olur. Duvardaki Çizikler Nasıl Kapatılır? Hangi malzemeler kullanılır, yöntemler nelerdir başlayalım isterseniz.

ÇİZİK VE DÖKÜNTÜLERİN OLUŞMAMASI İÇİN

Çizik ve kaza sonucu meydana gelen deliklerle uğraşmak istemiyorsanız, yapılan tadilat ve boya işlemleri sırasında kaliteli malzeme kullanmaya gayret gösterin. Boya değişikliği sırasında uygun astar uygulayın. Kaliteli malzeme ve işçilikle daha dayanıklı duvarlara sahip olacağınızı unutmayın.

ÇİZİKLER NASIL KAPATILIR

Duvarda meydana gelen çiziğin derinliğine göre tamir şekilleri değişmekte. Derin çiziklerde, delik duvar tamirinde kullanılan delik kapama macunu kullanmanız gerekebilir.

 • Derin çizik tamirine başlamadan önce çizik olan yüzeyi zımparalayın.
 • Duvar tamir dolgusu varsa onu yoksa saten alçıyı macun kıvamında hazırlayın ve çizik üzerini kapatacak şekilde sürün.
 • Sürdüğünüz alçı yada dolgu malzemesi ile duvar arasında seviye farkı varsa çizik üzerine kendinden yapışkanlı derz bandı yapıştırın ve üzerine bir kat daha alçı yada dolgu malzemesi uygulayın.
 • Alçı / dolgu malzemesi kuruduktan sonra 200 – 220 kumluk/ numara zımpara ile yüzeyi zımparalayın.
  Daha sonra uygun renkle boyayın.

Peki, hafif duvar çizikleri nasıl giderilir? Bunun için yukarıda bahsettiğimiz derz bandı uygulamasını yapmadan diğer maddeleri yapmanız yeterli. Aynı şekilde zımparalayın ve boyayın.

DUVARDAKİ DELİKLERİ KAPATMAK İÇİN

Duvardaki deliklerin tamiri, boyutları arttıkça zorlaşmakta, ama merak etmeyin çizik kapatma işleminden biraz uzun sürer.
Küçük delikleri kapatmak için; diş macunu kullananlar olacaktır, bu yöntemi çivi ve küçük dübel deliklerinde kullanmak size kalmış, ama kalıcı bir çözüm olacağı kanaatinde değilim. Kalıcı olmasını isteyenler saten alçı yada duvar tamir dolgusu kullanmalıdır. Duvarda meydana gelen deliklerin tamiri içinde yukarıda saydığımız maddeleri sırasıyla uygulayın. Derz bandını nohut büyüklüğündeki deliklerden itibaren kullanın.

           Duvardaki dübel deliği nasıl kapatılır diyorsanız derz bandı kullanmadan alçıyı uygulayabilirsiniz. Dübel duvar içinde ise çıkartmak şart.

ALÇIPAN DELİK KAPATMA

Bu iş ceviz ve ondan büyük ölçüdeki deliklerde biraz zahmetli. O büyüklükteki alçıpan deliklerine alçıpan yama yapmak gerekebilir. Bu konuda ustadan yardım almanız gerekebilir.

Cevizden küçük alçıpan delik kapatmak için;

Duvardaki Çizikler Nasıl Kapatılır?

 • Tamir için delik etrafını 60 – 80 kumluk/ numaralı zımpara ile zımparalayın.
 • Delik merkezine değil kenarlarına bir kat Çabuk donan Kartonpiyer alçısı sürün. ( Derz bandı uygulamasının sağlıklı olması için derz uygulamasından önce deliğin çapını mümkün olduğunca düşürmek gerekir. Kat kat uygulanacak çabuk donan alçı, deliği büyük oranda kapatacaktır.)
 • Derz bandını yapıştırmadan önce 1 kat saten alçı sürün.
 • Kullanacağınız derz bandının ölçüsü, delik ölçüsünden 2 kat fazla olmalı, buna dikkat edin.
 • Derz bandını uygulayın ve delik kapanana kadar ince katlarla saten alçı sürün.
 • Saten alçıyı 200 – 220 Kumluk/ numaralı zımpara ile zımparalayın ve boyayın.

Tamir sırasında 2 çeşit alçı ve 2 çeşit zımpara kullanılacaktır. Bu malzemelerin kullanım yerlerine ve sıralarına uymanız yaptığınız işin ömrünü ve kalitesini etkileyecektir. Kolay gelsin.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler