Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bıçak Bileme Nasıl Yapılır?

Evdeki körelmiş, kesmeyen bıçaklarınızı kendiniz evde kolayca bilemek ister misiniz. Kesmeyen meyve bıçakları ve diğer bıçaklarınızı kolay bir şekilde eski keskinliğine getireceksiniz. Hatta bu teknikle eskisinden daha keskin bıçaklara sahip olabilirsiniz. Kurban Bayramı’ nında gelmesi sebebiyle keskin bıçaklara daha çok ihtiyacınız olacaktır. Bıçak bileme konusunda detaylı başka bir video bulamadım. Bu videoyu izledikten sonra evde bıçak bileme işinin ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Evde Kolay Bıçak Bileme Nasıl Yapılır?

Zımparayı mermer blok yada düz bir tahta üzerine yapıştırırken zımpara kağıdının bütün yüzeyinin mermere yada hangi malzemeyi kullandıysanız onun yüzeyine tam oturmasına dikkat edin. Baştan ve sondan yapıştırılan zımpara kağıdı ortalara geldiğinde katlanabilir, bıçağın keskin kısmını eşit bir şekilde bileyleyemez yada körelmesine sebep olabilir. Bu durumla karşılaşmamak ve keskin bıçaklar istiyorsanız zımparayı uygun şekilde zemine yapıştırın.

Evde jilet gibi bıçak bilemek için videoda gösterildiği gibi kalın zımparadan ince zımparaya doğru giderek bileme işlemine devam edin. Az kumlu zımparaların kalın olduğunu unutmayın. 400 kumlu zımpara ile başlayın ve sırasıyla 800 – 1200 – 2000 kumluk zımparalarla devam edin. Keskin, pürüzsüz, jilet gibi bir bıçak için bu adımları geçmeniz gerekir. 400 ve 800 kumlu zımpara ile bileme işlemi yapmak yeterli. 1200 ve üzeri kumlu zımparalar parlatma işlemi için kullanılmaktadır.
Zımpara ile bileme ile uğraşamam, beceremem diyorsanız, bıçak bileme aparatı ile de bıçaklarınızı bileye bilirsiniz. Zımpara ile yapılan bileme işleminin yerini alamaz ama aparatlarla yapılan bilemeler de işinizi görebilir.

Zımpara ile bıçak bileme dışında seramikle bıçak bilemekte mümkün ama seramikle bıçak bileme zımpara ile bilemek kadar etkili değil. Zımpara kullanmanızı tavsiye ederim

Bileme esnasında zımpara üzerine makine yağı sürmeyi ihmal etmeyin. Sürtünmeyi azaltıp bileme işlemini kolaylaştıracaktır. Bıçak yüzeyinin pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. Makine yağı yoksa su kullanmakta yeterli olabilir. Kolay gelsin.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler