Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Ülkemiz deprem bölgesinde. Ara ara olsa da depremler oluyor. Geçtiğimiz günlerde Elazağıda olmuştu. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ve tüm ülkemize geçmiş olsun. Deprem anında yapılması gerekenlerden bahsedelim bugün. Tedbirlerimizi alalım. Takdir Allah’tan. Deprem anında ne yapmalıyız hem kendimiz öğrenelim hemde çocuklarımıza, etrafımızdakilere öğretelim. Hayatımızı kurtaracak bizi güvende tutacak pratik bilgilerden birkaç tanesini sıralayalım. Yapılması gerekenlerle sağlıkla kendimizi ve sevdiklerimizi korumaya alalım. Camlardan, pencerelerden atlamayalım. Yolda isek köprü altlarından uzak duralım. Arabayı kenara çekip duralım. Daha fazla pratik bilgiye mimuu.comdan ulaşabilirsiniz. Şimdi deprem anında yapılması gerekenlere geçelim.

Deprem Anında Yapılacaklar

Deprem anında hemen kendimizi korumaya almalıyız. Hayati organlarımızı özellikle. Sizlere hem resimlerle hemde birkaç video ile yapabileceğimiz, alabileceğimiz tedbirlerden bahsedeceğiz. Bir deprem meydana geldiğinde kendinizi nasıl korursunuz. Ne zaman deprem olacağını hangi saatte olacağını bilemiyorum. Ama depremin olacağını biliyoruz. Bu yüzden deprem anında kendimizi korumalıyız. Bir deprem meydana geldiğinde bulunduğumuz yerde doğru şeyleri yapmak önemli. Deprem anında yapılması gerekenlerden bahsedelim.

Evdeyken :

Sallanmayı hissetmeye başladığınızda hemen bir masanın altına girebilirsiniz. Çevremize de dikkat edelim. Kesici cam gibi masalar altına girmeyelim. Pencere önlerinde durmayalım. Kendimizi korumak ve yaralanmaları önlemek için önemli. Dolapları duvara sabitleyelim.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 3

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 10

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 2

Okuldayken:

Sallanma durduğunda kafamızı korumaya alalım ve öğretmenlerimizin talimatlarını dinleyelim.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 4

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 5

Dışarda olduğumuzda :

Çitler, beton duvarlar, binalar, çökebilecek, göçebilecek yerlerden uzak duralım. Etrafımızda çok sayıda bina varsa dikkatli olalım. Çünkü cam ve kopan parçalar üzerimize düşebilir. Kafamazı bir çanta veya ceketle koruyalım düşen parçalardan. Park veya boş bir alana, güvenli yerlere geçelim.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 6

Deniz kenarında isek hemen yüksek bir yere çıkalım. Su baskınlarına, tsunamilere karşı. Dağda isek ağaçlardan uzaklaşmaya çalışalım.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 7

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 11

Asansördeyken tüm düğmelere basın. Ve durduğunuz katta inin. Bir deprem meydana geldiğinde asansör hemen duracaktır. Panik yapmayın. Deprem sırasında asansör ve merdivenleri kullanmayın.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 8

Deprem bittikten sonra yapılması gerekenlere bir göz atalım. Yangınları önlemek için gazı ve elektriği kapatalım. İçinde su bulunan, konserve bulunan bir deprem çantası hazırlayalım.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler 12

Şimdi küçük videolarla deprem anında yapılması gerekenleri izleyelim.

Kaynak : https://www.kepco.co.jp/brand/for_kids/teach/2018_05/detail2.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler