Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Zorlu Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Severek giydiğimiz kıyafetlerin üzerinde ya da eşyalarımızda lekeler oluştuğunda, paralar döküp lekeden kurtulmaya çalışırız. Bazı lekeler kolaylıkla temizlenir lakin yağ, meyve suyu kan lekeleri oldukça zorludur. Öğreneceğimiz birkaç pratik bilgiler sayesinde tüm lekeler artık bizim için çocuk oyuncağıdır. Leke çıkarma işlemlerini listemizden kolaylıkla öğrenebilir, uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Zorlu Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler

Kan lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlere bulaşan kan, eğer kurumadan yıkanırsa kolaylıkla temizlenecektir. Kuruyan bir kan lekesi varsa soğuk suyun içinde bir müddet beklettikten sonra zeytinyağlı sabunla kanlı bölgeyi yıkayın. Leke çıkmazsa suyun içine biraz amonyak ekleyip kıyafetinizi biraz daha suyun içinde bekletin. Uygulayacağınız başka bir yöntem kan olan bölgeye biraz hint yağı damlatmak ve ılık suyun içinde çitilemektir. Eğer hala leke görünüyorsa hint yağıyla birlikte amonyağı kullanabilirsiniz. Eczaneden aldığınız oksijenli suyla da kan lekesini yok etmeniz mümkün.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Özelikle çocukların fazlaca yaptığı mürekkep lekesi, annelerin korkulu rüyasıdır. Mürekkep kıyafete dökülür dökülmez sıcak suyla yıkanırsa ve sabunlanırsa leke kolaylıkla geçer. Kıyafetin mürekkepli kısmı bir bardak sütün içine birkaç kez batırıp çıkarılabilir. Ayrıca lekenin olduğu yere bol miktarda tuz ve sirke dökülüp 5 dk beklenebilir. Mürekkep lekesini çıkaran başka bir yöntem, kolonyayı lekenin üstüne dökmek ve üstüne peçeteyle bastırmaktır. Birkaç dakika bastırdıktan sonra peçeteyi alın ve lekeyi sabunla yıkayın. Lekenin üzerine limon suyu ve biraz şeker döktüğünüzde kıyafetinize nüfuz eden mürekkep yok olacaktır. Mürekkep, tükenmez lekelerinin düşmanı ispirtodan da yardım alabilirsiniz.

Çimen lekesini çıkarmak için pratik bilgiler

Çimen üzerinde yatmak, yuvarlanmak, gezmek birçoğumuzun en büyük zevklerindendir. Açık renk kıyafetlerimizde rastladığımız çimen lekeleri zamanında müdahale edilmezse kalıcı bir iz haline geliyor. Artık çimen lekesi dert değil, kolonya ve ıslak mendille kıyafetlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Patatesteki nişastadan yararlanın, bir patatesi yarıya bölerek lekeli kısma sürtün. Çimen lekesini suya batırdıktan sonra arap sabunuyla ovuşturursanız giysinizde hiçbir kötü görüntü kalmayacaktır.

Yağ lekesini çıkarmanın püf noktası

Zorlu lekeler arasında sayılan kıyafetinizde yağı çıkarmanın birkaç yöntemi var. Yağın üzerine kuru sabunu birkaç dakika sürtün. Sonrasında yağ lekesi sıcak suyla ovuşturarak yıkamanız gerekiyor. Yağ lekesini yok etmek için lekeli bölgenin altına ve üstüne pudra serpilir ve sıcak ütüyle üstünden geçilir. Birkaç kez işlemi tekrarladıktan sonra ılık suyla lekeyi yıkayabilirsiniz. Gliserin, ispirto, kolonya yağ lekesini yok eden diğer maddelerdir. Zeytinyağını çıkarmak için ekmek içini kullanabilirsiniz, bir parça ekmek içini lekenin üzerine bastırın.

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Zorlu Lekeleri Çıkarmak İçin Pratik Bilgiler”
 1. aliye dedi ki:

  Gerçekten gömlekteki mürekkep lekesi kadar berbat bir leke görmedim ben.

 2. fatma dedi ki:

  Çamur lekesini çıkarmak için bildiğiniz yöntemler varmı acaba?

  1. Ayşe dedi ki:

   şuan için yok ama ilerisi için fırsat olursa güzelce bir araştırma yapıp yayınlayalım

 3. elif dedi ki:

  Tamda çimen lekesi için bilgi arıyordum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler