Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dışı Yanmış Tava Nasıl Temizlenir?

Sizlere zaman zaman pratik bilgilerden bahsediyoruz. Yine güzel bir yöntem bulduk. Hanımlar bu yönteme bayılacak. Ben ilk fırsatta hemen deneyeceğim. Dışı yanmış tava nasıl temizlenir, ocak gözleri nasıl temizlenir ondan bahsedeceğiz. Bu yöntemi herkes kolaylıkla deneyebilir. Daha önce sizlere pratik temizlik bilgilerinden ocak nasıl temizlenir, fırın temizlemenin kolay yolundan bahsetmiştik. Bugünde tencere dışındaki lekeler, tava dışındaki lekeler nasıl çıkar ondan bahsedeceğiz. Uzun süre kullandığınız kızartma tencerelerinin dışında bulunan yanmış yağlardan çok basit bir yöntemle kurtulacağız. Sabun rendeleyerek ve telle sürterek de temizleyenler var. Ama bu yöntem daha basit. Malzemeleri temin ettikten sonra hemen denemeye başlayabilirsiniz. Dışı yanmış tavalarınız ilk günkü gibi tertemiz olacak. Ve ocak gözleri parlayacak.

Tavaların Arkası Nasıl Temizlenir?

Kızartmalardan sonra tavaların arkası yağlanmaya, sıçrayan yağlar birikmeye başlar. Ve zamanla bu yağlar yanar. Bu yağlardan kurtulmanın basit bir yolu vardır. Dışı yanmış tava nasıl temizlenir, hangi malzemeler kullanılır hemen bahsedelim.

  • 10 yemek kaşığı silikat ofis yapıştırıcı ( nette satış yapan siteler mevcut, hırdavatçılarda bulabilirsiniz)
  • 1 kalıp sabun
  • 10 yemek kaşığı soda
  • 5 lt su

Suyu derin bir tencere içine alıyoruz ve kaynatmaya başlıyoruz. Kaynamaya başladığında içine yapıştırıcı, sabun ve sodayı ( karbonat) ekleyebilirsiniz. Daha sonra ise kirli tavayı, ocak gözlerini yerleştirebilirsiniz. Tavanızı sık sık çevirerek kaynatabilirsiniz. Oluşturduğunuz karışımı birkaç kez kullanabilirsiniz. Kirlenme yoğunluğuna göre 15 dakikadan 3 saate kadar kaynatabilirsiniz. Yoğun kirlilikte olan bulaşıkların daha uzun süre kaynaması gerekiyor.

Kaynama işlemi bittiğinde tavanızı suyun içinden çıkartabilir ve ılık su ile durulayabilirsiniz.

Dışı Yanmış Tava Nasıl Temizlenir?

 

Dışı Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? 1

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler