Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze

Kışın balkonda yetişen sebzelerden bahsetmiştik. Bugün ise kışa dona soğuğa dayanıklı 14 sebzeden bahsedeceğiz. Soğuk kış aylarında ve hafif donlarda bu sebzeleri bahçenizde rahatlıkla yetiştirebileceksiniz. Kışın bahçenizde soğuğa dayanıklı sebzeler yetiştirmek istiyorsanız birazdan elinizde harika bir liste olacak. Bahçede sebze yetiştirmenin püf noktalarından bahsetmiştik. Eğer bahçecilik işleriyle uğraşıyorsanız içeriği mutlaka incelemelisiniz. Kışın ektiğimiz bahara hazır ettiğimiz sebzeler var. Soğan sarımsak bunlardan biri. Biz yine pratik bilgiler başlığında sarımsak ekimi nasıl yapılır, kuru soğan nasıl ekilir, patates nasıl ekilir, saksıda karpuz nasıl yetiştirilir gibi birçok bilgiye değindik. Şimdi karda yetişen sebzelere göz atalım.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 21

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 6

Kışın Hangi Sebzeler Ekilir?

Kış aylarında soğuğa dayanıklı sebzeler yetiştirmek istiyorsanız mutlaka bu listeye göz atın. Bu sebzelerden bazıları sert kışları, don olaylarına da dayanabilir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 4

1- Brokoli 

Brokoli soğuk havaları sever. Sonbaharda hasat etmek için yaz sonunda dikebilirsiniz. -3 ve -5 derece soğuğa dayanabilirler.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 1

2- Bürüksel Lahanası

Bitki dona karşı dayanıklıdır. Çok sert donlar meydana gelene kadar hasat edilir. En iyi filizlerini geceleri hafif donların olduğu gündüzlerin bol güneşli olduğu günlerdir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 2

3- Lahana

En iyi kış sıcaklıkları 7 ile 24 derece olduğu bölgelerde büyür. Hafif dona karşı dayanıklıdır. Don lahanayı tatlandıracaktır. Bu yüzden birkaç don bitkiler için faydalıdır.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 22

4- Karnabahar

Sıcaklık dalgalanmalarına karşı hassastır. Her gün en az 6 saat güneş görmek ister. Özellikle kafalar büyürken düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Hafif donlara dayanabilir fakat şiddetli donlara dayanamayacaktır.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 3

5- Kale Bitkisi

Kara lahananın farklı bir türü. Serin havalara ve dona dayanıklıdır. Soğuk havalar kale bitkisiniz nişastayı şekere dönüştürmesinde yardımcı olur. Böylece daha tatlı bir tada sahip olur.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 7

6- Ispanak

Hafif donlara dayanıklı sebzelerden. Tohumları mevsimin son donundan 6 hafta önce ekilmelidir. Ispanak yaprakları en az 6 yaprağa sahip olduklarında 6 – 8 hafta içinde hasada hazır hale gelecektir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 19

7- Havuç

-8 dereceye kadar dayanabilirler. Ancak uzun süreli soğuk dönemler soluk köklerin yetişmesine neden olacaktır. Havuç tohumu yaz sonunda doğrudan bahçeye ekildiğinde ve kış aylarında hasat edildiğinde en iyi sonucu verecektir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 23

8- Bezelye

Yetiştirmek kolaydır. Dona dayanıklı bitkilerdir. Mevsimin son donundan 4 – 6 hafta önce ekip 2 ay içinde hasat edilebilir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 16

9- Soğan

Soğuğa ve hafif donlara dayanıklıdır. Fideler soğuğa duyarlıyken yaşlı bitkiler daha dayanıklıdır. Kalın bir malç tabakası bitkileri soğuk havalarda koruyacaktır.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 14

10 – Pırasa

Dondan sonra daha tatlı ve lezzetli hale gelir. Pırasa soğuğa oldukça dayanıklıdır. Sonbaharda bahçeye ekebilir kış boyunca hasat edilebilir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 8

11- Sarımsak

Sarımsağın olgunlaşması 7 – 8 ay sürebilir. Maksimum büyüme için en az 6 hafta soğuk havaya ihtiyaç duyar. Sarımsağı dikmek için en ideal zaman sonbahardır. İlkbaharın sonlarında yazın başında hasat için hazır hale gelecektir.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 5

12 – Şalgam

Hafif donlarda soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Don şalgamların baharatlı tadını azaltan doğal şekerler geliştirmesine yardımcı olur. Şalgamlar ekildikten 2 ay sonra 5 – 7 cm olunca hasat edilir.

 Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 20

13- Turp

Turplar en hızlı büyüyen bitkiler arasında yerini alır. Ekildikten sonra genellikle 1 ay içinde hasat için hazır hale gelir. Beyaz turp, siyah turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 17

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze

14- Ravent

En iyi serin havalarda yetişir. Hafif donlara dayanıklıdır. Sıcaklık -4 derece altına düşerse yapraklar ölebilir. Ancak kökler hayatta kalır. Ve ilkbaharda yeniden büyür.

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 18

Kışa Dona Soğuğa Dayanıklı 14 Sebze 9

Kaynak : https://gardeningsoul.com/14-frost-tolerant-vegetable-plants/

https://www.urbangardengal.com/frost-tolerant-vegetable-plants/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler